8,531

(151 replies, posted in Andere Personen)

dim wrote:

Er staat een korte beschrijving van zijn fysionomie in het boek van Bouten dacht ik, in het stuk waar hij hem ontmoet en een voorstel krijgt voor info over de Bende tegen betaling.

Dat klopt, hieronder het hele stuk (en als bonus het hele gesprek dat Bouten met Baugniet had):

Via de Bergensesteenweg rijd ik naar Brussel maar ik geraak vast in de file als gevolg van de Zuidmarkt en besluit een andere weg te kiezen naar de ring. Om de drukte rond het Zuidstation te vermijden neem ik een alternatieve weg en kom zo via de tunnel onder de spoorweg terecht op de Koningslaan. Ik weet dat Jean-Luc Baugniet hier woont maar hij bleek bij mijn vorige bezoeken telkens afwezig. Net als ik op de bel wil drukken komt een man naar de deur gestapt, het blijkt Baugniet himself te zijn.

Hij is eerder klein, mager, type Michel Verschueren maar magerder en in plaats van de witgrijze brosse achterover gekamd golvend haar, een boze blik en zijn adem stinkt naar de drank. Ik stel me voor als een journalist die meer informatie zoekt over de val van de Zaïrese president Mobutu en de putch van Kabila.

"Hoe komt u aan mijn naam en mijn adres?"
"Een legercommandant die ik zeer goed ken en die lang in Zaïre verbleven heeft, gaf mij de raad met u contact op te nemen omdat u veel weet. Was uw bijnaam niet 'le Congolais?'"
"Nee, Jean-Luc 'le Katangais'. Dat betekent nog niet dat ik u zomaar informatie geef. Colette Braeckman van Le Soir en Gilbert Dupont hebben dit ook geprobeerd maar ik doe het alleen voor geld. Même chose pour les tueries du Brabant-wallon."

Ik sta perplex en kan mijn vreugde nauwelijks bedwingen. Baugniet brengt de Bende-moorden zelf te sprake. "Hoe kan dat nu, de Bende? Hoe kan u dat weten?"
"Mon cher, j'étais colonel au SDRA, j'étais 35 ans dans l'armé. Ik bezit nog altijd een diplomatenpaspoort van Buitenlandse Zaken, ook al ben ik een paar jaar op pensioen."
"Ik dacht dat de SDRA met geheim agenten werkte en dat die hun naam niet mochten bekendmaken."
"Daar veeg ik mijn kloten aan. Maar het wil niet zeggen dat ik uit de biecht ga spreken."
"Misschien wel tegen geld?"
"Juist."
"Hoeveel?"
"..."
"Mag ik u een voorstel doen: 500 euro?" Hij bekijkt me alsof ik van een andere planeet kom en spuugt op de grond. Ik merk dat zijn handen bibberen en de drankgeur die uit zijn lichaam komt doet me weer een stap achteruitzetten.
"500.000"
"Frank, bedoelt u , Belgische frank."
"Neen. 500.000 euro en ik wil alleen anoniem spreken en onherkenbaar gefilmd worden."
"Ik kan dit niet waarmaken."
"Dan is ons gesprek ten einde."
"Mag ik uw gsm-nummer?"
"Geen probleem. Mijn nummer is 0478/7... Wacht, ik weet het niet juist..." Hij haalt uit zijn broekzak een Samsung en toont me zijn nummer. Ik noteer.

Bron: De Bende van Nijvel | Guy Bouten

8,532

(151 replies, posted in Andere Personen)

Toen Guy Bouten zijn eerste boek schreef over de Bende van Nijvel had Léon De Staerke nog altijd contact met Baugniet:

"Ik leerde hem [Baugniet] kennen op restaurant via een vriend. Hij komt soms nog eens bij me langs. De vorige keer is hij zelfs blijven eten."

Wanneer gebeurde die kennismaking?
"Het moet in 1981 of '82 geweest zijn. Hij had de rang van een hogere officier. Pas op, hij sprak nooit over zijn werk. Nu is hij aan lager wal. Hij is vaak dronken en gokverslaafd en woont bij zijn oude moeder op de Koningslaan in Vorst. Ze is schatrijk. Zijn vader was gouverneur in Kivu. Hij is daar ook geboren en heeft jarenlang een zwarte maîtresse gehad. Als ik me niet vergis was hij ooit schepen voor de Parti Socialiste (PS) in Sint-Gillis. Hij praat veel, te veel als je het mij vraagt. Ik zal eens zorgen dat je hem kan ontmoeten. Hij komt vaak zijn chope drinken in een Ierse pub aan het Zuid."

Volgens Léon De Staerke is het zelfs dankzij Baugniet dat zijn broer Julien nooit veroordeeld is geweest:

"Weet je hoe het komt dat Garçon nooit is veroordeeld?"
"Neen."

"Grâce à Baugniet. Ik herinner me dat hij eens een effectieve straf kreeg van drie jaar voor een overval. Maar ze hebben hem géén dag opgesloten. Baugniet zorgde daarvoor."

"In ruil voor wat? Voor wat hoort toch wat."
"Bien sûr. Ik heb het mij al zo dikwijls afgevraagd."

Leon zucht en zet een bedrukt gezicht. Hij heeft zowat tien jaar in de nor doorgebracht en zijn broer Johnny ruim het dubbele. Garçon moet Baugniet en dus de SDRA ongetwijfeld bepaalde diensten hebben bewezen. Was hij de contactpersoon die voor de Bende Johnny De Staerke inzette, zoals bij de verkenning in de Delhaize van Aalst? En bracht hij op die manier de speurders op een dwaalspoor?

Bron: De Bende van Nijvel | Guy Bouten

8,533

(45 replies, posted in Bende De Staerke)

Guy Bouten: "Garçon onderhield de relaties met bepaalde Brusselse politiediensten. Pas op, ík zeg dat niet, dat is de mening van de speurders van de Deltacel. Zo bleken Johnny en zijn maten soms bijzonder goed op de hoogte van het verloop van het onderzoek. Niki Karafilis bijvoorbeeld ging na de arrestatie van Johnny te rade bij Garçon om meer te weten te komen. Enkele telefoontjes volstonden, blijkbaar naar hooggeplaatste personen om de bevestiging van de arrestatie van mijn broer te vernemen. Garçon tipte Karafilis ook over een huiszoeking, net vóór ze zou plaatsvinden. Misschien kreeg hij die info van de Staatsveiligheid, hoewel ik daar geen bewijzen van heb."

Léon De Staerke: "Guy, croyez-moi, c'est un homme rusé. Hij is heel sluw, hij neemt nooit risico's. Ben je daarom intelligent? Misschien, maar in elk geval ben je niet sympathiek. Vergelijk het met een wieltjeszuiger in de koers die in het zicht van de meet uit het wiel komt, geen meter kop heeft gedaan en de overwinning op zak steekt!"

Bron: De Bende van Nijvel | Guy Bouten

8,534

(44 replies, posted in Bende De Staerke)

Léon De Staerke over Istvan Farkas:

Waren Bébé en Pinta echt betrokken bij de diefstal van de Saab?

Leon rijdt rustig door de verlaten straten van Brussel, want het is een zondag midden in de grote vakantie. Hij kijkt me aan en knikt bevestigend. "Ik denk dat Pinta die hond heeft doodgeschoten."

Hij bezat dus een pistool van het kaliber Long Rifle .22?

"Mogelijk. Ik weet dat hij een wapen bezat. Maar zijn slachtoffers wurgde hij meestal met de handen." Hij kruist de zijne even in mekaar en maakt dan een trekbeweging. "Il était très fort. C'était un homme dangereux qui me faisait peur, maar wapens waren niet zijn ding."

Kan je me Pinta eens beschrijven. Hoe zag hij er toen uit?

"Een fors postuur. Een kop groter dan ik, zwart gebekt haar, een dikke neus, een lang gezicht. Intussen is hij zeker 25 kilo aangekomen."

Maar hoe kon Pinta, toch bekend voor zijn barbaarsheid, al die tijd vrijuit gaan? Hij werd verdacht van de moord op drie Franse gangsters in Sint-Genesius-Rode en zat daarvoor veertien maanden in voorarrest. Hij martelde oude mensen door kaarsen onder hun voeten te laten branden tot ze bekenden waar hun geld en juwelen verborgen lagen en daarna vermoordde hij ze. In 1988 werd hij voor een dergelijke moord veroordeeld tot twintig jaar cel.

"Tu sais, Guy, il a tué beaucoup de personnes."

Met wie werkte hij dan samen? Met Johnny? Met Balou Becker?

"Ik weet het niet. Met dat soort mensen had ik niet veel contact. Pinta trok toen vooral op met enkele Hongaren en met Rosario Pulci. De oude Pulci baatte toen een café uit in de buurt van de Barrière in Sint-Gillis. Rosario was getrouwd met de dochter van Pinta. Haar naam is Mariska. De Pulci’s stonden in nauw contact met de Italiaanse maffia uit Calabrië, de Ndrangheta, die onlangs nog in het nieuws kwam met een zesvoudige moord in Duisburg."

Heb je nu nog contact met hem?

"Neen. Ik heb sinds lang alle banden met hem verbroken. Ik ben een inbreker, geen doder. Met dat soort mensen wil ik niets te maken hebben. Ik heb vernomen dat hij nu in een sociale woning verblijft in Ternat. Een keer per maand komt hij met Bébé nog op het Vossenplein om 'antiek' te verkopen."

Bron: De Bende van Nijvel | Guy Bouten

8,535

(24 replies, posted in Andere Personen)

Léon De Staerke: "Jean Renson vertelde me eens dat hij het voorstel kreeg om lid te worden van een extreem-rechtse cel met hoofdkwartier in Watermaal-Bosvoorde en waarvan niet alleen politici maar ook politiemannen en gangsters lid waren. Hij zei me dat ook Armand Havelange was gecontacteerd. Je moet het zo zien. Het Front de la Jeunesse opereerde hier in Brussel voor Vanden Boeynants. Maar in Luik probeerde Jean Gol hetzelfde te doen. Gol was toen een opkomend politicus, opgegroeid in linkse kringen maar plots evolueerde hij fors naar rechts."

"Havelange moest voor hem een ploeg samenstellen met potige kerels voor de verkiezingen. Je kent dat: affiches plakken, enfin, vooral overplakken en meetings bewaken. Claude Leroy, die toen in Bosvoorde de PRL leidde, coördineerde het zaakje. En het werkte blijkbaar, want toen Renson in 1985 in het Franse Perpignan op heterdaad werd betrapt met tientallen kilo's drugs werd hij na een 'Belgische interventie' plots vrijgelaten. (...)"

Bron: De Bende van Nijvel | Guy Bouten

8,536

(63 replies, posted in Bende De Staerke)

Renne wrote:

In het eerste boek van Guy Bouten vraagt Bouten aan Léon De Staerke of hij ooit werd gecontacteerd door de Staatsveiligheid. Ja, Christian Smets kwam hem opzoeken en deed hem een voorstel: informatie over het milieu en tegenover dat voorstel stond dat Léon juridisch onschendbaar zou worden. Ik kan aannemen dat er wel meerdere gangsters op dat voorstel zouden ingaan.

Voor de volledigheid hieronder het hele gesprek tussen Guy Bouten en Léon De Staerke:

Ben jij ooit door de Staatsveiligheid gecontacteerd?

"Ja. Op zekere dag wou een deftige heer me spreken. Ik zat zoals naar gewoonte in de Fouquet's. Zijn naam: Christian Smets, ik zal het nooit vergeten. Hij was commissaris, geloof ik. Echt een chique meneer, mooi gekleed met hemd en das, pretentieus en met veel geld op zak. Als je het mij vraagt, toch raar voor een ambtenaar. Tot tweemaal toe heeft hij me gevraagd om inlichtingen door te spelen over het milieu. In ruil zou ik 'juridisch onschendbaar' zijn."

Wat bedoelde hij daarmee?

"Ik veronderstel dat ik voortaan juridisch vrijuit zou gaan. Mijn specialiteit was heling en brandkasten kraken."

Ben je op zijn voorstel ingegaan?

"Neen. Ik heb hem beleefd wandelen gestuurd."

Misschien heeft hij andere leden van de clan wel kunnen overtuigen. Ik denk aan je broers Johnny en Julien en je schoonbroer Pinta Farkas?
"Mogelijk, tiens daar heb ik nog nooit over nagedacht. Ik zal je eens met Johnny in contact brengen, misschien kan je het hem vragen."

Bron: De Bende van Nijvel | Guy Bouten

8,537

(7 replies, posted in Andere Personen)

De originele posts stonden inderdaad in het topic over robotfoto nr. 17 maar om te vermijden dat het daar een discussie ging worden over Heaulme, heb ik de reacties in een apart topic geplaatst. De man heeft hoogstwaarschijnlijk niets te maken met de Bende van Nijvel maar het feit dat hij de moordenaar is van Joris Viville maakt hem toch interessant genoeg om hier te laten staan (al was het maar voor de volledigheid).

8,538

(106 replies, posted in Mededelingen)

Forum

  • Er waren nog steeds problemen met de zoekfunctie. Daarom heb ik daarnet de index nogmaals hersteld. Na een paar testen heb ik het vermoeden dat het nu eindelijk in orde is. Als er toch nog zoekopdrachten zijn waarbij je amper resultaten krijgt en je het gevoel hebt dat het niet klopt, mag je dit altijd doorgeven.

  • Ik heb gezien dat de naam van Dekaise op twee manieren werd geschreven: met een "z" en met een "s". Zijn naam is wel degelijk met een "s". Daarom heb ik de foute schrijfwijze aangepast over heel het forum.

8,539

(43 replies, posted in Onderzoekspistes)

kleur wrote:

Nu, dat je anno jaren '80 vrijelijk en publiekelijk desnoods kan moorden in dit land, dat verbaast me niet. Dat je anno 2014 iemand een duw van een trap kan geven, dusdanig dat die persoon overlijdt? Of iets anders kan doen en dat laatste dan kan ensceneren. Lijkt me onmogelijk?

Dan moet je deze nieuwsberichten eens lezen » Nieuws

Daar zie je een nieuwsbericht uit 2010 waaruit blijkt dat ieder jaar 75 (zelf)moorden onopgemerkt blijven. In 2007 verscheen een gelijkaardig artikel waarin werd gemeld dat 150 dodingen ieder jaar onopgemerkt blijven. Dus ja, je kan iemand vermoorden zonder dat de politie het opmerkt.

8,540

(63 replies, posted in Bende De Staerke)

Léon De Staerke over zijn jaren als gangster:

"Luister. Ik ben nu blut maar in het begin van de jaren zeventig bezat ik een bar en twee hotels in de Mattheusstraat en in de Marktstraat. Michel Dewit was toen de peetvader. Een beer van een vent maar een correcte type. Helaas is hij veel te vroeg gestorven. Zijn hart. Dewit bezat toen de brasserie Le Fouquet's ook wel le rendez-vous des artistes genoemd, geen gewoon café. Vanden Boeynants en Jacques Brel zijn er een paar keer komen eten. En Kennedy, en de Blatons, en Charly De Pauw, voilà le tout Bruxelles."

"De Fouquet's bevond zich op de Jacqmainlaan vlak tegenover de Circusstraat, toen de chique hoerenstraat van Brussel met een tiental afzuipkroegen en cabarets zoals Le French en de Sexy. Dit was de biotoop van Dewit en bibi was zijn rechterhand. Als klanten niet betaalden of herrie schopten met de meisjes moest ik tussenbeide komen. Begrijp je wat ik bedoel? Dewit bezat de mooiste cabarets van Brussel: de Moulin Rouge op de Place de Brouckère en de Getty's een beetje verderop. Een fles champagne kostte er 5.000 frank (125 euro), in die tijd een groot bedrag."

"Klanten die een goed restaurant zochten, lieten we door de meisjes meetronen naar de Fouquet's waar men lekker maar duur kon eten. Alles bleef in de familie. Tu comprends? Als de klant dan met het meisje wou kameren moest er eerst aan de kassa van Dewit worden afgedokt. Alles verliep correct maar iemand die de bloemetjes wou buiten zetten was op een avond gemakkelijk 25.000 frank (600 euro) kwijt, toen een maandloon."

"Na de dood van Dewit heb ik nog veel zaken gedaan met Simonne Menin. Een toffe vrouw met lang bruin haar. Ik heb nooit met haar mogen neuken. Niemand d'ailleurs, c'était une femme fidèle malgré que Michel baisait partout. Jammer dat ze nu lesbienne is geworden. Soms is de natuur toch grillig en de mens ondoorgrondelijk. Vind je niet? Met haar heb ik nog duizenden valse cheques verhandeld. In die tijd was het geen probleem om daarmee in grootwarenhuizen inkopen te doen want er gebeurde nauwelijks een identiteitscontrole. Antiek en juwelen helen was echter mijn specialiteit."

"En inbreken. Des coffres-forts. Openen op het gehoor, zoals de groten. Ik heb ook een tijdje in Parijs gewoond en leerde er de actrice Micheline Dassy kennen. Ze heeft nog een rolletje gespeeld in de gangsterfilm Le Cercle Rouge van Jean-Pierre Melville als de vrouw van de gangster Correy, gespeeld door Alain Delon, die in het begin van de film de gevangenis verlaat. Zij is intussen bij een copain ingetrokken. Als Delon hem gaat opzoeken en zijn deel van de buit opeist, zie je haar naakt het bed verlaten en zegt ze: 'Qu'estce qui se passe.'"

"Ik heb de scène wel tientallen keren gezien. Een mooie vrouw met blond gebekt haar. Ik heb veel van haar gehouden maar ze kostte me handenvol geld. Ik heb haar eens uit de gevangenis van Brugge willen bevrijden waar ze een celstraf uitzat omdat ze mijn copain Havelange valse papieren had bezorgd. Waar is de tijd? Kan je je voorstellen dat ik haar nog tussen Brussel en Parijs op de achterbank geneukt hebt. Ik reed toen met een Citroën Palace met chauffeur. Alstublieft!"

Bron: De Bende van Nijvel | Guy Bouten