1

Topic: Lente 1991: Henegouwen

Samenvatting

  • Wat? Twee aanslagen op twee personen die gelieerd waren aan de Federatie van Socialistische Mutualiteiten van Charleroi.

  • Wanneer?
    - Aanslag 1: 18 Februari 1991, Marcel Modrikamen
    - Aanslag 2: 4 April 1991, op Yvan Massart

  • Waar?
    - Aanslag 1: Nabij de woning van het slachtoffer
    - Aanslag 2: In La Hestre nabij La Louvière

  • Wie? Onbekend

  • Wapens:
    - Aanslag 1: Twee kogels uit een riot gun
    - Aanslag 2: .22 Long rifle

  • Status: Onopgelost

De twee aanslagen gebeurden in een periode van verschillende schandalen binnen de Socialistische zuil in België. Zie dit nieuwsbericht voor een overzicht » Nieuws

Voorzitter socialistische mutualiteiten neergeschoten

De 63-jarige Marcel Modrikamen, voorzitter van de Federatie van Socialistische Mutualiteiten van Charleroi, is maandagavond zwaar gewond bij een aanslag. Het slachtoffer werd door een onbekende onder vuur genomen toen hij zijn wagen parkeerde nabij zijn woning in Couillet. Modrikamen werd in de rug getroffen. Hij werd onmiddellijk overgebracht naar het Medisch Chirurgisch Instituut Arthur Gailly, waar hij nog steeds op de afdeling intensieve zorgen vertoeft.

De ordediensten beschikken voorlopig enkel over de getuigenis van een voorbijganger, die een gemaskerd individu in een Volkswagen Jetta heeft zien rondrijden in de buurt van de plaats van het gebeuren. Volgens sommige bronnen werden er twee weken geleden doodsbedreigingen geuit aan het adres van Modrikamen. Marcel Modrikamen kan terugblikken op een lange carrière binnen de socialistische beweging van Charleroi. Vooraleer het voorzitterschap van de socialistische mutualiteiten op zich te nemen, was Modrikamen reeds voorzitter van de socialistische vakbond SETCA, schepen van Couillet en gemeenteraadslid in Charleroi.

Conflicten

In zijn functie van voorzitter van de VZW lnstitut Gailly en tevens van de socialistische mutualiteiten speelde Modrikamen een belangrijke rol in de conflicten rond beide instanties. Samen met Zagrodnik, de toenmalige secretaris-generaal van de socialistische mutualiteiten, ontsloeg Modrikamen immers twee topmannen van de socialistische vakbondsdelegatie van het Instituut Gailly.

Het conflict eindigde met het ontslag van Zagrodnik en de belofte vanwege de paritaire commissie om de twee vakbondsmensen te reïntegreren en onderhandelingen aan te knopen tussen personeel en directie, ten einde de problemen voorgoed van de baan te helpen. Gevreesd wordt nu dat de vakbonden met de tijdelijke afwezigheid van Modrikamen hun enige gesprekspartner in de onderhandelingen verliezen.

Bron: Gazet van Antwerpen | 20 Februari 1991

Aanslag op ziekenfondsvoorzitter mogelijk politiek geïnspireerd

De aanslag op de nationale voorzitter van het socialistische ziekenfonds (NVSM) Yvan Massart (51) wordt in het Henegouwse in verband gebracht met schoten die zo’n zes weken geleden werden afgevuurd op Marcel Modrikamen (63), voorzitter van de Federatie Charleroi van de socialistische mutualiteiten. Voorlopig behandelt het parket van Charleroi beiden afzonderlijk en blijkt elk spoor naar de dader(s) nog te ontbreken.

Volgen sommige bronnen zou Modrikamen korte tijd voor de aanslag wel bedreigingen hebben ontvangen. Maar sinds de aanslag wordt hij door zijn omgeving haast hermetisch afgeschermd voor de buitenwereld.

Het parket sluit geen enkel motief voor deze aanslagen uit en wijst ook niet zomaar een mogelijke band van de hand. Of de kogels bij de twee aanslagen bedoeld waren om te doden dan wel om te intimideren is al evenmin een uitgemaakte zaak. Alvast in de zaak-Modrikamen zou dit het geval kunnen zijn, vermits de overvaller zijn slachtoffer de kans bood om te ontsnappen.

De gebeurtenissen hebben in Henegouwen hoe dan ook heel wat opschudding veroorzaakt, want de slachtoffers hebben een rol gespeeld in het verbaal over het financiële schandaal bij de socialistische ziekenfondsen in Charleroi en het ziekenhuis van die mutualiteit. Bovendien lopen er geruchten dat een en ander te maken heeft met een machtsstrijd tussen de verschillende strekkingen bij de socialisten in Henegouwen.

Vorige dinsdag omstreeks 22u30 vuurde iemand vanop kort afstand (vanop 2 m wordt aangenomen) twee schoten af naar de woonkamer van Ivan Massart in La Hestre nabij La Louvière. Massart zat aan tafel met zijn echtgenote, twee vrienden en een jong meisje. Bij het tweede schot zocht iedereen dekking en werden de lichten gedoofd.

De kogels van het lichte kaliber .22 bleven steken in de dubbele beglazing van het raam. Nieman raakte gewond. Onmiddellijk na de aanslag hoorden de aanwezige een auto wegrijden. Massart verklaarde aan de gerechtelijke politie dat hij de afgelopen maanden geen bedreigingen had ontvangen.

Intussen heeft de gerechtelijke politie Ghislain Zagdronik, "Zagro", ondervraagd. Hij is ex-secretaris van de Federatie van Charleroi, die na slecht financieel beheer van de polikliniek "Institut Gailly” in Charleroi rond de jaarwisseling de laan werd uitgestuurd door … Massart en werd vervangen door … Marcel Modrikamen. Laatstgenoemde kreeg op 18 februari twee kogels uit een riotgun in de arm. Modrikamen is nog steeds herstellende en van de dader van die aanslag is voorlopig geen spoor.

“Vriend"

Tijden de ondervraging verklaarde Zagrodnik dat Massart een vriend van hem was en dat hij trouwens op de avond van de aanslag met vrienden in Parijs vertoefde. En op 18 februari was Ghislain Zagrodnik in Polen.

Yvan Massart volgde op 1 januari vorig jaar vice-premier Willy Claes (SP) op als voorzitter van het NVSM. Voor deze bevordering was hij al voorzitter van de Federatie van het Centrum (het gebied rond La Louvière) en hij is nog steeds directeur van het universitaire ziekenhuis Tivoli in La Louvière.

Onder zijn leiding onderzocht een delegatie van het NVSM de boeken van het Gailly-ziekenhuis waarna het wanbeheer aan de oppervlakte kwam. Eind vorig jaar brak in de kliniek overigens nog een sociaal conflict uit tussen de directie en het personeel, wat leidde tot het ontslag van twee vakbondsafgevaardigden. Die vonden in François Janssens, nationaal voorzitter van de socialistische vakbond, een vurig verdediger.

Politiek

Sedert enkele dagen heeft de polykliniek een nieuwe leiding, nadat het NVSM-nationaal enige tijd het bestuur van de Gailly zelf had waargenomen. Zo kwam aan het licht dat o.a. "Zagro" en Morikamen een zakcentje overhielden aan de winst van een particulier reisbureau dat in samenwerking met het socialistische ziekenfonds reizen organiseerde naar verre streken.

In Charleroi wordt ook verwezen naar politieke aspecten in de zaak van de Gailly-kliniek. Jean-Caude Van Cauwenberghe, burgemeester van Charleroi, was steeds voorstander van een fusie tussen het stedelijk OCMW-ziekenhuis en de polikliniek Gailly. "Zagro” was daar totaal tegen. Toen "Van Cau" in 1988 tegen de PS-deelname aan de regering stemde, schaarden de socialistische mutualiteiten en "Zagro" zich achter PS-voorzitter Guy Spitaels en de Karolingse PS-kopstukken Philippe Busquin en André Baudson. Beiden werden trouwen minister en Van Cauwenberghe werd zelf tot begin dit jaar uit het partijbestuur “gestemd”.

Bron: Gazet van Antwerpen | 6 April 1991

Daders van aanslagen in Henegouwen nog niet ontdekt

De 23ste Nationale Brigade pluist ook de aanslag uit op de nationale voorzitter van het socialistische ziekenfonds (NVSM) Yvan Massart (51) die begin april in La Hestre werd gepleegd. Toen vuurde iemand vanop korte afstand twee schoten af naar de woonkamer, waar Massart aan tafel zat met zijn vrouw, twee kennissen en een jong meisje. Niemand raakte gewond.

Ziekenfondsen

Yvan Massart had op 1 januari 1990 vice-premier en minister van Economische Zaken Willy Claes opgevolgd als voorzitter van de NVSM. De dader van die aanslag is tot dusver niet bekend.

Ook zoekt het parket van Charleroi nog altijd naar de dader die in februari van dit jaar de voorzitter van de Federatie Charleroi van de socialistische ziekenfondsen Marcel Modrikamen onder vuur nam.

Beide gebeurtenissen zorgden in het Henegouwse voor heel wat opschudding. Zowel Marcel Modrikamen als Yvan Massart hebben een rol gespeeld in het verhaal over het financiële schandaal bij het socialistische ziekenfonds in Charleroi en in het ziekenhuis van dit ziekenfonds.

Voor wat nu de moord op André Cools betreft, sluit de politie geen enkel motief uit. Politiek geïnspireerd? Niet onmogelijk maar privé-motieven worden evenmin uitgesloten.

Bron: Gazet van Antwerpen | 19 Juli 1991

Aanslag op Yvan Massart

Op dinsdag 4 april 1991 wordt een mislukte aanslag gepleegd op Yvan Massart, voorzitter van de socialistische ziekenfondsen. Terwijl hij thuis in Manage, nabij La Louvière gasten ontvangt, vuren onbekenden vanop straat twee kogels af met een long rifle. De kogels van het te lichte kaliber .22 blijven steken in de dubbele beglazing.

Massart had in november 1989 Willy Claes opgevolgd. Hij brengt de aanslag in verband met die op Marcel Modrikamen, de voorzitter van het ziekenfonds in Charleroi, die zes weken eerder was neergeschoten en zwaar gewond.

Hoewel daarvan nooit sluitende bewijzen zijn gegeven, zouden de aanslagen een onderdeel zijn van een bittere machtsstrijd binnen de Karolingisch federatie van het ziekenfonds. Inzet daarvan waren de problemen rond de noodlijdende polikliniek Gailly. Burgemeester Jean-Claude Van Cauwenbergh van Charleroi had aangedrongen op een fusie tussen Gailly en het stedelijk OCMW-ziekenhuis. Maar toen Van Cauwenbergh tegen de deelname van de PS aan de regering stemde, zou PS-voorzitter Spitael zich samen met andere kopstukken als Philippe Busquin en André Baudson tegen hem hebben gekeerd.

Volgens Massart was het de bedoeling hem te doden, en de Waalse pers suggereerde meteen dat er afrekeningen werden gepleegd "zoals in de film".

Bron: Gazet van Antwerpen | 7 September 1996

Marcel Modrikamen zat tijdens de Tweede Wereldoorlog in het verzet. Hij stierf in 1995:

(...) Vader Marcel militeerde als zestienjarige bij de weerstand, werd opgepakt en overleefde een jaar gevangenschap onder het bewind van de Gestapo. Marcel Modrikamen werkte zich later op tot vertaler bij Hainaut-Sambre. Toenmalig staalbaron Albert Frère kon het wel vinden met de vakbondsmilitant en bood hem de functie van personeelsdirecteur aan. Hij weigerde.

Wel rees de ster van Marcel Modrikamen in de socialistische beweging. Hij werd PS-schepen, later burgemeester van de Karolingische randgemeente Couillet. De topman van de Socialistische Mutualiteiten werd ook voorzitter van het ziekenhuis Institut Gailly. In 1991 nam hij ontslag uit zijn functies, nadat hij nipt een moordaanslag met een riotgun overleefde. Franstalige kranten koppelen de daad aan een fraudezaak, die Marcel Modrikamen (overleden in 1995) aan het licht zou hebben gebracht.

Bron: Trends | 16 Juli 1998

"Le monde est dangereux à vivre! Non pas tant à cause de ceux qui font le mal, mais à cause de ceux qui regardent et laissent faire." Volg ons via » Facebook | YouTube