Topic: Alex Van Oeteren
Alex Van Oeteren is een extreem-rechts "sympathisant". Hij pleegde niet alleen aanslagen maar deed ook aan stropen en was uitermate agressief.
In augustus 1984 werd op het bisschoppelijk paleis "Hess frei" geschilderd en werden verscheidene hakenkruisen aangebracht. Alex Van Oeteren was hierbij betrokken. Daarvoor was hij ook al betrokken bij andere aanslagen op gebouwen en woningen van linkse organisaties en mensen die bekend waren als links.
In de nacht van 8 op 9 november 1985 beschoot hij een café en het secretariaat van het Masereelfonds in Brugge » Forum
Op 29 augustus 1988 schiet hij in een privé-bos vanop 2 meter afstand een jongeman neer met een jachtgeweer. Een lading hagel treft de man in zijn buik. Hij was aan het stropen in het bos (zie artikels hieronder).
Extreem rechtse sympathisant schiet jongeman neer
Door de BOB van Brugge werd dinsdagnamiddag de 23-jarige Alex Van Oeteren opgepakt. De jonge man, sympathisant van extreem rechts, werd van maandagnacht gezocht i.v.m. de schietpartij die zich maandagavond in het domein Merkenveld in Zedelgem voordeed.
Op het privaat dómein rond het kasteel Baesvelde werd daar de 22-jarige Guy D'Hollander uit Brugge door een kogel uit het jachtgeweer van Van Oeteren getroffen. Guy D'Hollander werd zwaar getroffen in de buik. In kritieke toestand werd hij naar het AZ Sint-Jan in Brugge overgebracht. Alex Van Oeteren heeft toegegeven het schot te hebben gelost, maar zegt dat het om een ongeval ging. Hij wordt beticht van poging tot doodslag.
Motief?
Omstreeks 21u30 gingen T. Vandewalle (22), dochter van de bewoners van het kasteel Baesvelde, en haar vriend Guy D'Hollander uit Brugge, een wandeling maken in de bossen van het privaat domein. Zij merkten een verdacht persoon op die, met een jachtgeweer in de hand, in de private bossen rondhing. Guy D'Hollander maakte de jonge man erop attent dat hij zich op privaat terrein bevond en vroeg hem het gebied te verlaten. De verdachte loste een schot in de lucht, maar ging dan toch gewillig met D'Hollander mee in de richting van het voor publiek toegankelijke deel van het domein Merkenveld.
Vandewalle, die bang geworden was, bleef op een 20-tal meter van het tweetal. Op het kruispunt van de twee grens-scheidende dreven gekomen, viel een tweede schot. Vanop 2m afstand werd op Guy D'Hollander gevuurd. De jongen werd in de buik getroffen. De dader sloeg op de vlucht en zocht een café op waar hij verklaarde: “Ik heb iets doms gedaan en ga mijn moeder opbellen.”
Uit de persoonsbeschrijving die door het meisje van de dader werd gegeven, gingen meteen alle verdenkingen op Alex Van Oeteren rusten. Maandagnacht kwamen onderzoeksrechter Denolf en procureur Florens ter plaatse.
Recidivist
Het is niet de eerste maal dat de 23-jarige Van Oeteren, woonachtig in Zedelgem maar voorheen in Brugge, bij een schietpartij betrokken is. In de nacht van 8 op 9 november 1985 loste hij een schot op "De Koele Kikker", het café van de Volkshogeschool in de Baliestraat. Het café staat bekend als een ontmoetingsplaats voor links in Brugge. Een vrouw werd licht gewond door rondvliegende scherven. Er werd ook gevuurd op het secretariaat van het Masereelfonds. Daar werd enkel materiële schade toegebracht.
Voor deze feiten werd Alex Van Oeteren vorig jaar door de correctionele rechtbank van
Brugge veroordeeld tot acht maanden celstraf waarvan vier effectief en 6.000 fr boete. Hij gaf ook toe te hebben deelgenomen aan aanslagen op Brugse instellingen van linkse signatuur en private woningen van personen met linkse sympathieën.
Dat gebeurde samen met een Bruggeling en een Antwerpenaar. In augustus 1984 werd op het bisschoppelijk paleis “Hess frei” geschilderd en werden verscheidene hakenkruisen aangebracht.
Dinsdagnamiddag slaagden leden van de BOB erin de 23-jarige Van Oeteren op te pakken in het café Calvariebérg dat nogal bekend is bij VMO-militanten. Alex Van Oeteren gaf toe het schot te hebben gelost, maar zegt dat dit het gevolg was van een trek- en duwpartij die zich tussen hem en D'Hollander heeft afgespeeld.
Er waren nagenoeg geen getuigen in de omgeving. De vriendin van D'Hollander zegt niet te hebben gezien dat het schot werd gelost. Wellicht kan het slachtoffer hierover meer duidelijkheid brengen. Hij verkeert echter nog steeds in kritieke toestand in het AZ Sint-Jan.
Bron: Gazet van Antwerpen | 31 Augustus 1988
Zedelgemse schutter wou konijnen stropen
Woensdag werd de 23-jarige Alex Van Oeteren door onderzoeksrechter Denolf en prof Gbysbrecht verhoord. Maandagavond schoot hij in het private deel van het domein Merkenveld in Zedelgem de 22-jarige Bruggeling Guy D'Hollander neer. “Een ongeluk”, zo beweert de dader, “het schot ging af tijdens een trek- en duwpartij.” Het slachtoffer werd getroffen in de buik en verkeert nog steeds in kritieke toestand.
Hij was op wandel met zijn vriendin die er in een kasteel op het domein woont. Hij begeleidde Van Oeteren naar het voor het publiek toegankelijke deel van Merkenveld. Voordien reeds had Van Oeteren een schot in de lucht gelost. De tweede maal trof de kogel uit zijn jachtgeweer de jongeman.
Ondertussen is ook gebleken dat Van Oeteren reeds enkele weken in de bossen van het domein rondhing. Hij ging er konijnen stropen. Hij verbleef op een kamer in een café in Zedelgem. Volgende week heeft de wedersamenstelling plaats.
Het is niet de eerste maal dat Alex Van Oeteren met het gerecht in contact komt. Hij was vroeger reeds bij enkele aanslagen op instellingen of personen met linkse sympathieën betrokken. Van Oeteren staat bekend als zijnde een sympathisant van extreem rechts.
Bron: Gazet van Antwerpen | 1 September 1988
Extreemrechtse sympathisant handhaaft ongevalsthesis
Gisterennamiddag had in het domein Merkenveld te Zedelgem de wedersamenstelling plaats van de schietpartij die zich daar op maandag 29 augustus jl. afspeelde. De 22-jarige Guy D'Hollander die er met zijn vriendin Tatiana Vandewalle (22) aan het wandelen was, werd er door de 23-jarige Alex Van Oeteren neergeschoten. Dat gebeurde nadat D'Hollander de jongen vriendelijk had verzocht het privaat domein waarop hij zich bevond en dat toebehoorde aan het kasteel Baesvelde, te verlaten.
Van Oeteren werd opgemerkt door het hondje van Tatiana Vandewalle, dochter van de bewoners van het kasteel. Van Oeteren zat weggestopt in het hoge gras. Nadien leek dat hij er al enkele dagen op strooptocht was op konijnen.
Vooraleer D'Hollander met een kogel uit zijn jachtgeweer zeer ernstig te verwonden, had Van Oeteren reeds een waarschuwingsschot in de lucht gelost. De wedersamenstelling had plaats in aanwezigheid van procureur Marc Florens, onderzoeksrechter Denolf, wetsgeneesheer Timperman, psychiater Ghysbrecht en de wapendeskundige.
Alex Van Oeteren kwam eerder al met het gerecht in contact. In 1985 loste hij een schot op “De koele kikker”, het café van de Volkshogeschool, en op het secretariaat van het Masereelfonds. Twee personen werden hierbij gewond. Voor deze feiten werd hij door de correctionele rechtbank van Brugge veroordeeld tot 8 maanden cel waarvan vier effectief en een boete van 6.000 fr.
Alex Van Oeteren staat bekend als zijnde een sympathisant van extreem-rechts. Van Oeteren houdt nog steeds vol dat het schot per ongeluk afging tijdens een trek- en duwpartij die zich net op de grensscheiding tussen privaat en openbaar domein afspeelde.
Het slachtoffer, Guy D'Hollander, verbleef lange tijd in kritieke toestand maar is nu aan de beterhand.
Bron: Gazet van Antwerpen | 10 September 1988
Nieuw onderzoek naar Brugse roofmoord
Het Brugs parket onderzoekt mogelijke banden tussen de schietpartij in het kasteeldomein van Zedelgem en de roofmoord in het Brugse natuurpark Beisbroek. Op 29 augustus schoot de 23-jarige Alex Van Oeteren in het kasteelpark te Zedelgem de 22-jarige Guy d'Hollander in de buik. Die werd levensgevaarlijk gewond, maar is ondertussen aan de beterhand.
Het parket onderzoekt nu of Alex Van Oeteren eventueel de schutter is die op 17 mei van dit jaar in het Brugs park Beisbroek, de 52-jarige handelsreiziger Marc de Boosere tijdens zijn middagdutje met drie kogels afmaakte.
Bron: Gazet van Antwerpen | 13 September 1988
Extreem rechtse stroper schoot man in de buik
De Correctionele Rechtbank van Brugge heeft de 24-jarige extreem-rechtse Bruggeling Alex Vanoeteren veroordeeld tot zes jaar celstraf wegens poging tot doodslag. De man liep reeds eerdere veroordelingen op wegens het beschieten van linkse instellingen in Brugge. Nu verscheen hij voor de Brugse rechtbank omdat hij in september van vorig op een privédomein in Zedelgem de jonge Bruggeling Guy Dhollander met een schot in de built trof. Alex Vanoeteren was dronken op konijnenjacht.
Volgens de gerechtsarts is het een wonder dat het slachtoffer nog leeft. Hij werd aan de wervelkolom geraakt en de milt en de linkernier dienden weggenomen te worden. Alex Vanoeteren was op het domein aan het stropen toen hij door Guy Dhollander die met zijn verloofde aan het wandelen was, werd aangemaand te vertrekken.
De stroper probeerde het tweetal de stuipen op het lijf te jagen door in de lucht te schieten. Toen deze intimidatie geen effect had en Guy Dhollander de identiteit van de stroper wilde achterhalen ontstond er een schermutseling en ging een schot af. Een lading hagel trof Dhollander in de buik.
Alex Vanoeteren werd ook nog veroordeeld tot het betalen van een provisionele schadevergoeding van 750.000 frank aan zijn slachtoffer. De rechter zei tot Vanoeteren "dat er in het leven meer is dan drank, vuurwapens en extremisme".
Bron: Gazet van Antwerpen | 27 Juni 1989
