1

Topic: Ontsnapping Patrick Haemers: 13 Augustus 1987

Samenvatting

  • Wat? Patrick Haemers wordt bevrijd uit een celwagen.

  • Wanneer? Donderdag 13 augustus 1987, omstreeks 14.00 uur.

  • Waar? de ontsnapping vond plaats op de Celestijnenlaan in Heverlee, vlak bij de gevangenis van Leuven en de ring rond Leuven. De celwagen was onderweg van de gevangenis van Leuven naar Brussel voor een gerechtelijke verschijning » Google Maps

  • Wie? Philippe Lacroix, Basri Bajrami en Marc Van Dam voerden de bevrijding uit, mogelijk met logistieke steun van Denise Tyack. De betrokkenen hebben hun deelname echter steeds ontkend en niemand werd ooit definitief veroordeeld voor de bevrijdingsactie.

Modus operandi

Een bruine Audi 80 reed de celwagen klem toen die voor een verkeerslicht moest stoppen. Minstens twee zwaarbewapende en gemaskerde daders stapten uit, gewapend met onder meer een riotgun en een automatisch wapen. De begeleidende rijkswachters werden onder vuur genomen; één werd in het been geschoten. De daders dwongen de bewakers de cel te openen, waarna Haemers in de Audi stapte en de groep via de E40 wegvluchtte. 

Gevolgen

De ontsnapping betekende het begin van een internationale vlucht. Haemers en zijn kompanen weken uit naar Brazilië, keerden nadien meermaals clandestien terug naar België voor gewapende overvallen en pleegden in 1989 de ontvoering van oud-premier Paul Vanden Boeynants.

Haemers vrijdag wellicht in Sint-Pieters-Leeuw

Het is niet uitgesloten dat Patrick Haemers en de drie gangsters die hem donderdag op een brutale manier te Heverlee uit een celwagen hebben bevrijd, vrijdagochtend in Sint-Pieters-Leeuw waren.

Daar hebben vier gemaskerde en gewapende kerels kort voor 10u ’s ochtends een auto gestolen. Daarbij is geschoten en werd één persoon licht gewond. Kort nadien hebben de gangsters een tweede auto gestolen te Vlezenbeek. Die lieten zij achter te Anderlecht, waar men hun spoor bijster werd.

De persoonsbeschrijving van de vier in Sint-Pieters-Leeuw zou opvallend veel gelijkenis vertonen met die van de mannen die donderdag Haemers hebben bevrijd. Ook vrijdag waren zij gewapend met riotguns. Eén van hen hanteerde een machinepistool.

Over wat er precies gebeurde, zijn weinig of geen details vrijgegeven. Vast staat alleen dat de vier kerels omstreeks 9u50 op de terreinen waren van de firma P. Van Cauwelaert, Steenweg op Pepingen 250 te Sint-Pieters- Leeuw, en dat zij er even later weer vertrokken zijn met een auto van de firma, een Range Rover. Edwin Van Cauwelaert, zoon van de eigenaar, zou zich verzet hebben en er is geschoten. Hij werd licht aan de handen gewond.

Het viertal stoof met de gestolen Range Rover over de smalle Brabantse baan in de richting van Brussel. Ver zijn zij met de terreinwagen niet geraakt. Amper 4 km verder lieten zij het gestolen voertuig achter. Naar verluidt kregen zij toen al benzinepech.

Te voet

Zij reden de auto half in een ondiepe gracht, op enkele honderden meters van het kruispunt Vijfhoek, niet ver van het kasteel van Gaasbeek, op de Postweg te Vlezenbeek. Daar, ter hoogte van het huis nr. 315, deden zij een voorbijrijdende auto stoppen, een Honda Civic. Aan het stuur zat een vrouw die verplicht werd uit te stappen. De kerels doken dan zelf in de auto en reden verder.

Deze tweede gestolen auto hebben zij enkele minuten later ook weer achtergelaten in de buurt van het Erasmus-ziekenhuis te Anderlecht. Ooggetuigen zouden gezien hebben hoe de mannen te voet wegliepen in de richting van de spoorlijn Oostende-Brussel die daar in een sleuf door het open veld loopt. Er is nadien geen spoor meer gevonden van het viertal.

Het is niet duidelijk waarom de gangsters zich op privéterrein waagden om er een auto te gaan stelen. Betekenisvol is misschien dat in een eerste mededeling van de Generale Staf van de Rijkswacht gepreciseerd werd dat de overval gepleegd werd bij de VZW Heli-Samu.

De basis van deze hulpdienst is inderdaad gevestigd op de privé helihaven van de firma Van Cauwelaert. Daar staat van zonsopgang tot zonsondergang een reddingshelikopter met bemanning paraat voor het snelle vervoer van gekwetsten of organen voor transplantatie door de lucht.

Helikopter?

Het is niet helemaal uit te sluiten dat de gevaarlijke kerels inspiratie zochten bij een paar vrij recente ontsnappingen in Frankrijk, waarbij gebruik is gemaakt van helikopters.

Hoe dan ook, indien het vrijdag Haemers en zijn gezellen waren die in Sint-Pieters-Leeuw opdaagden, dan was het een groepje dat de streek bijzonder goed kent en dat tot alles in staat is. Op Patrick Haemers rusten verdenkingen i.v.m. 5 gewapende overvallen op geldtransporten, waarbij al 3 doden zijn gevallen.

Bron: Gazet van Antwerpen | 17 Augustus 1987

Speuractie naar Haemers gestaakt

De speuractie naar Patrick Haemers werd zaterdag rond 14u15 gestaakt. Patrick Haemers, een man met een zwaar strafregister, werd even voordien rond 12u45 door de Rijkswacht in Waver gesignaleerd aan het stuur van een zwarte Capri. De man reed met zijn auto in de richting van Peruwelz.

Haemers werd in augustus jl. even voor het binnenrijden van Leuven door twee medeplichtigen bevrijd toen hij in een celwagen van Brussel naar Leuven-Centraal werd overgebracht.

Hij wordt beschouwd als een gevaarlijke misdadiger en wordt verdacht van deelname aan een hold-up op een Securitas-geld-transport, op 17 juli '86 te Gooik-Leerbeek, waarbij één van de bewakers het leven verloor.

Haemers is 35 jaar en is geboren te Chaumont-Gistoux. Men schrijft hem ook nog twee overvallen op geldtransporten toe: op 17 maart 1986 te Drogenbos (vermoedelijke buit 30 miljoen fr.) en op 17 september 1986 te Wezenbeek-Oppem (buiten ongeveer 10 miljoen). Vermoed wordt dat hij in augustus vorig jaar zou zijn binnengedrongen in de politiepost van Lasne, waar uitrustingsstukken en munitie werden gestolen.

Bron: Gazet van Antwerpen | 11 Januari 1988

"Le monde est dangereux à vivre! Non pas tant à cause de ceux qui font le mal, mais à cause de ceux qui regardent et laissent faire." Volg ons via » Facebook | YouTube