1

Topic: Creatie van naam "Bende van Nijvel"

Hoe, wanneer en door wie?

Noot: Ik twijfelde of ik 1] dit bericht wel zou plaatsen en 2] in welk forum het ik zou plaatsen.

Ik heb even getwijfeld of ik dit topic wel zou plaatsen. Misschien is het uiteindelijk totaal irrelevant en leidt het nergens toe ... maar toch blijf ik er stil bij staan: waarom niet eens de gedachte voorleggen aan mensen die zich veel intensiever met het dossier hebben beziggehouden.

Het gaat mij om de creatie van de naam “Bende van Nijvel”. De naam werd voor het eerst in gebruik genomen na de overval op Colruyt te Nijvel. Dat is algemeen bekend. Echter ... door welke journalist/weekblad/krant/magazine?

Was het gewoon een journalist die na de gebeurtenissen in Nijvel zelf een naam bedacht die goed klonk en vervolgens door andere media werd overgenomen? Of kwam die benaming voort uit informatie, suggesties of aanwijzingen die de journalist vanuit een bepaalde hoek had gekregen?

Ik wil daarmee absoluut niet suggereren dat iemand de media heeft aangestuurd. Het kan heel goed een volkomen normale journalistieke vondst zijn geweest.

Maar stel nu ... puur hypothetisch, dat ooit nog zou kunnen worden aangetoond dat een journalist destijds niet zelf op die benaming was gekomen, maar de opdracht of het verzoek had gekregen om over “de Bende van Nijvel” te spreken ...

Dan vind ik de volgende vraag toch interessant: van wie kwam dat verzoek, en waarom moest precies die benaming worden gebruikt?

En als degene die die instructie destijds gaf of ontving nog zou leven, zou het misschien zelfs mogelijk zijn dat die persoon ooit kan of wil vertellen in welke context dat gebeurde, waarom die naam werd gekozen en eventueel van wie de vraag oorspronkelijk afkomstig was.

Misschien is het allemaal veel minder spannend dan het klinkt en blijkt “Bende van Nijvel” gewoon een journalistieke vondst te zijn geweest. Maar misschien kan de ontstaansgeschiedenis van die naam ergens een klein stukje van de puzzel verklaren.

Daarom mijn vraag: weet iemand wie de term “Bende van Nijvel” als eerste gebruikte ... en vooral of er iets bekend is over de aanleiding of bron voor die benaming?

Re: Creatie van naam "Bende van Nijvel"

De naam “Bende van Nijvel” is eigenlijk vooral een Vlaamse/Nederlandstalige benaming. Langs Franstalige kant spreekt men van "les tueurs du Brabant Wallon" of simpelweg "les tueurs du Brabant". De Franstaligen hebben NOOIT gesproken over "La bande de Nivelles".

3

Re: Creatie van naam "Bende van Nijvel"

Ja akkoord ... en misschien had ik dat in mijn vraagstelling moeten kaderen. Immers blijft de vraagstelling ...

wim wrote:

door welke journalist/weekblad/krant/magazine?

Was het gewoon een journalist die na de gebeurtenissen in Nijvel zelf een naam bedacht die goed klonk en vervolgens door andere media werd overgenomen? Of kwam die benaming voort uit informatie, suggesties of aanwijzingen die de journalist vanuit een bepaalde hoek had gekregen?

Re: Creatie van naam "Bende van Nijvel"

Ik ga het nu niet allemaal opzoeken maar het is anders gegaan, geleidelijker. Er waren een aantal extreem gewelddadige feiten in Waals-Brabant waarvan de daders niet gevonden werden. Initieel werden die niet 'gegroepeerd', pas nadat er meer en meer info kwam over ballistiek werden sommige feiten gelinkt, andere werden nooit gekoppeld aan 'de bende' of 'les tueurs'.

Vanuit het parket te Nijvel, dat overspoeld werd, werden ook noodsignalen uitgezonden in de pers over de golf van misdrijven en het gegeven dat de politie, rijkswacht noch parket ertegen opgewassen waren en extra ondersteuning noodzakelijk was. O.a. Deprêtre heeft herhaaldelijk op die nagel geklopt, zelfs toen de feiten nog niet 'gelinkt' waren.

Uiteindelijk zijn dat dan 'les tueurs du Brabant' geworden en had men het over 'les tueries'. Zoals iemand zegde, in Wallonië heeft men het nooit over 'de bende van Nijvel'. En in de Nederlandstalige pers begon men er pas na 'Nijvel' aandacht aan te besteden. Wie de eerste was, geen idee.

Re: Creatie van naam "Bende van Nijvel"

Met permissie, maar ik vind de vraag van Wim een zeer relevante vraag.

Re: Creatie van naam "Bende van Nijvel"

Dit is een vrij vroege vermelding » Forum

7

Re: Creatie van naam "Bende van Nijvel"

Het Laatste Nieuws gebruikte de term “Bende van Nijvel” voor de eerste keer in haar krant van 8 oktober 1983 (een artikel van Mon Devoghelaere).

Op 11 oktober 1983 wordt in Gazet van Antwerpen voor de eerste keer “Bende van Nijvel” gebruikt.

Op 15 december 1983 wordt de term voor de eerste keer gebruikt in een artikel in De Standaard. In De Standaard van 16 november 1983 stond reclame voor Humo waarin "Bende van Nijvel" ook gebruikt werd:

Is de “bende van Nijvel” een nazistische terreurorganisatie? Er loopt een rode draad door dit onthutsend verhaal van niets ontziend geweld... Deze week in Humo.

Het lijkt dus pas na de overval in Beersel dat de Nederlandstalige pers de naam "Bende van Nijvel" is beginnen gebruiken.

"Le monde est dangereux à vivre! Non pas tant à cause de ceux qui font le mal, mais à cause de ceux qui regardent et laissent faire." Volg ons via » Facebook | YouTube

Re: Creatie van naam "Bende van Nijvel"

De eerste vermelding "Bende van Nijvel" in de Humo die ik terugvond dateert uit de editie van 27 oktober 1983, specifiek het artikel "Angst en walging in Waals-Brabant" (Wilfried Hendrickx). Hierin worden al veel zaken gelinkt en stelt procureur Poelman "is het kenmerkend voor de bende dat de waarde van de buit in wanverhouding staat tot de gebruikte methode. Ingewijden zijn er van overtuigd dat de daders niet thuishoren in het milieu" - hij bedoelt hier het criminele milieu mee dat zeker op het losgeld (5 miljoen frank in maart; 10 miljoen in oktober) zou hebben gereageerd.

Aan de bende gelinkte daden dan al: overval Dekaise, moord in L'Auberge du Chevalier, overval Delhaize Ukkel, Overval Colruyt Halle, overval Temse, overval Colruyt Nijvel, moord te Aux Trois Canards, overval Delhaize Beersel.

Het artikel sluit af met: "Ondertussen bereidt "De Bende van Nijvel" zich klaar voor een volgende stunt".

9

Re: Creatie van naam "Bende van Nijvel"

Al op 22-10-1983 spreekt de Nederlandse krant "het vrije volk" al over de Bende van Nijvel » www.delpher.nl