1,111

(201 replies, posted in Plaatsen)

We weten dat rond 13.30 uur drie motorcrossers in het Bois de la Houssière, op een plek die Mon Idée wordt genoemd, verschillende verbrande bewijsstukken aantreffen die gelinkt kunnen worden aan de Bende van Nijvel. Ze zetten hun tocht verder en begeven zich rond kwart voor vijf in de namiddag naar een vriend in Braine-le-Comte. Daar vertellen ze over hun vondst, waarna hun vriend beslist om de rijkswacht te contacteren.

De twee motorcrossers en hun vriend spreken vervolgens met twee BOB’ers af op de plaats waar de bewijsstukken lagen. In totaal zijn ze daar met vijf personen. Het exacte tijdstip waarop zij ter plaatse aankomen, is niet bekend.

Het toeval wil dat diezelfde avond een getuige rond 18.45 uur, op ongeveer 300 meter van die plek, vijf personen waarneemt. Een eerste man loopt rechts van de weg, langs de rand van het bos, en lijkt de wacht te houden. Ongeveer honderd meter verderop, eveneens rechts van de weg en in het bos, bevinden zich twee andere personen. Eén van hen draagt een niet nader omschreven vuurwapen.

Nog eens honderd meter verder, ditmaal aan de linkerkant van de weg en ongeveer dertig meter het bos in, zijn twee andere personen bezig met de kofferbak van een auto. De achterkant van het voertuig is naar de weg gericht; de achterklep staat open en de kofferbak is verlicht. Mogelijk gaat het om een Volkswagen Golf.

Het feit dat het hier om hetzelfde tijdstip, dezelfde locatie en hetzelfde aantal personen gaat, lijkt erop te wijzen dat de getuige de twee BOB’ers en de drie andere betrokkenen heeft gezien. In het andere geval zou het op dat smalle baantje en in dat kleine stukje bos wel bijzonder druk zijn geweest.

1,112

(151 replies, posted in 1983)

Ik ontken niet dat het verhaal van Wolf intrigerende elementen bevat, maar ik heb hier specifiek over zijn verhaal over de schietpartij aan de Diable Amoureux. Ik vermoed dat Wolf veel mensen gesproken heeft maar hij - zeker in dit geval - niet voldoende moeite heeft gedaan om de betrouwbaarheid van de informatie te verifiëren.

1,113

(1,353 replies, posted in 1983)

Scaramouche wrote:

Ik heb mijn bron gisteren eindelijk gevonden Ben (de buur die in de omgeving van Le Diable Amoureux geschoten zou hebben).

Bedankt om het op te zoeken. Het hele verhaal van Wolf lijkt me verzonnen, ofwel door Wolf zelf, ofwel door die "buurman" die hij gesproken heeft. In het topic over het kruisvuur aan de Diable ga ik daar dieper op in » Forum

1,114

(151 replies, posted in 1983)

In het boek "Les Tueurs fous du Brabant - Le cold case aux 28 victimes" van Michel Leurquin en Patricia Finné staat op pagina 366 informatie van "Wolf", een forumlid op het Franstalige forum, over de schietpartij in Braine-l'Alleud:

"Selon Wolf, un voisin du 'Diable Amoureux' serait sorti avec une arme et aurait tiré plusieurs coups de feu vers les bandits en touchant un pneu".

Ik ben op het tueries-forum gaan zoeken naar deze informatie en in twee berichten heeft Wolf het over deze gebeurtenis:

Bericht 1

Quand à le Saab, après le contact avec échange de coups de feu,elle était garé avec son nez en direction de Lillois et du côté gauche de la route. Une personne que je nommerai SF est sortit de chez après avoir entendu la fusilade.

Il a fait feu à six reprises sur un des auteurs qui s'engouffrait dan sla saab par le côté passager droit. Il est plus que probable que six impacts de 38 spécial proviennent de son arme. Cette personne à déclaré à la police avoir fait mouche. Il n'a pas été réentendu après l'incident.

De plus un combi de gendarmerie bloquait le carrefour du cosmos. Voilà le pouyrquoi de l'arrêt subit devant le diable amoureux.

C'est un des policier de ce combi qui à porter secours au chauffeur de la golf de la police de Braine l'alleud.

Bericht 2:

A environ 100 mètre du carrefour dit carrefour du “Cosmos”, ils stoppent les deux véhicules de chaque côté de la chaussée ; Et ouvre le feu sur la golf de la police de Braine l’Alleud.

« AS ».Ayant entendu la fusillade, un habitant dénommé S w habitant dans une des villas situées entre le cabaret « le diable amoureux « et le carrefour du Cosmos, sort avec une arme de poing de calibre 38 et tire six fois en direction d’un individu qui embarque dans la Saab.

Monsieur Sw affirme avoir touché le véhicule à l’arrière droit juste derrière la portière, Un des projectiles tiré par l’arme de Monsieur Sw serrait la cause de la crevaison du pneu arrière droit.

Le véhicule repart dans la direction d’où il était arrivé.

Korte samenvatting:

Nadat een buurtbewoner de schietpartij had gehoord, komt de man, die in een van de villa’s woont tussen "Le Diable Amoureux" en het kruispunt Cosmos, naar buiten met een handvuurwapen van kaliber .38 en vuurt zes schoten af in de richting van een individu die in de Saab stapt.

De man verklaart dat hij het voertuig raakte aan de rechterachterzijde, net achter het portier. Eén van de afgevuurde projectielen zou de oorzaak zijn geweest van de lekke rechter achterband.

Analyse:

Er zijn heel wat problemen met deze getuigenis, eerst en vooral: het kruispunt "Cosmos" ligt geen 100, maar meer dan 300 meter verder.

Daarnaast is er in officiële documentatie geen enkele bron die verklaart dat de platte band het gevolg is van een kogel. In het rapport van Guy Wezel lezen we hierover:

(…) Le 17 septembre 1983, j’ai demandé à l’expert en automobiles Georges Nimal a déposé sons rapport le 30 janvier 1984. Cet expert conclut notamment que la mise à plat du pneu arrière droit ne provient pas d’un coup de bordure.

De expert zegt dat de lekke band zeker niet komt door een stoot tegen een stoeprand, maar nergens in zijn tekst geeft hij een reden van de platte band. Dit impliceert dat er geen kogelgaten werden gevonden in de band. Ofwel heeft de expert dat niet gezien, ofwel - en dat is waarschijnlijker - waren er geen kogelgaten.

Wolf vertelt op het Franstalige forum een straf verhaal maar geeft heel weinig informatie. Waar woonde bijvoorbeeld de man? Hij zegt dat hij ergens tussen de Diable Amoureux en het kruispunt Cosmos woonde. Maar zoals gezegd is dat een afstand van meer dan 300 meter en staan er ongeveer 15 huizen tussen het kruispunt en de Diable Amoureux.

De man zou zogezegd wakker geworden zijn door schoten, zijn wapen genomen hebben en naar buiten gegaan zijn en heeft dan met zijn .38-wapen zes keer geschoten naar een man die in de Saab stapte.

Het kruisvuur aan de Diable heeft slechts enkele seconden geduurd. Na de schoten is de politie doorgereden en zijn de gangsters vertrokken. De kans dat de daders er nog waren op het moment dat hij buiten kwam, is heel klein.

Daarnaast zou de man zonder enige context gevuurd hebben op iemand die hij in een auto zag stappen. Hij heeft enkel de schoten gehoord maar niets van het kruisvuur gezien. Dus we moeten geloven dat de man buiten komt en direct op een persoon begint te schieten, zonder iets te roepen of te vragen.

Volgens hem is één van de gangsters langs de rechterkant in de auto gestapt. De plaatsen vooraan waren al ingenomen door twee gangsters. Maar aan de rechterkant was helemaal geen plaats meer. Het stond er vol dozen, zakken en gestolen voedingswaren, zie onder andere deze foto » Forum Enkel achter de bestuurder van de Saab was nog plaats. Als de man dus instapte, dan moest hij dit doen langs de linkerkant!

Daarnaast zijn er wel twee getuigen van het kruisvuur, Paul Lambert en een klant van de Diable. Geen van hen spreekt over een buurman die buiten is gekomen en zes keer heeft geschoten op de Saab.

Conclusie

Het verhaal van Wolf is volgens mij verzonnen, ofwel door Wolf ofwel door de buurman die hij gesproken heeft.

1,115

(1 replies, posted in Overzicht Bendes)

Trois automobilistes arrêtés

Mercredi, en fin d’après-midi, une voiture pilotée par M. Willy Gurdal, chiffonnier à Limal, accompagné de MM. Raoul Gurdal, forain à enrage, et Georges Voute, de Mons, suivaient la rue de la Vote, en direction du passage à niveau. Au moment de le franchir la voiture fonça sur la barrière, démolissant en même temps une clôture en béton de M. Jamart, ainsi qu’un vélo qui se trouvait appuyé contre celle-ci. Les trois automobilistes qui se trouvaient sous l’influence de la boisson, ont été appréhendés par les gendarmes. Dégâts considérables.

Bron: Le Peuple | 8 September 1956

Une affaire d’ivresse au volant à Gembloux

Le 4 september 1956, une voiture pilotée par M. Willy Gurdal, de Limal, endommageait les abords du passage à niveau de la Vote, à Gembloux. Le conducteur, ainsi que deux autres passagers, Raoul Gurdal, de Ernage, et Georges Voet, de Mons, qui se trouvaient sous l’influence de la boisson, furent appréhendés par les gendarmes.

Les trois chiffonniers, appelés devant le tribunal de Gembloux, diront pour leur défense qu’ils étaient gais et revenaient de l’enterrement d’un ami à Fleurus.

Le tribunal condamné Willy Gurdal à 1.400 fr. d’amende, huit jours de prison, et à la déchéance d’un mois du droit de conduire.

Les autres écopent seulement de 300 fr. pour ivresse publique, et la tenancière du café, Arlette F., 520 fr.

Les parties civiles ont obtenu le montant du dommage causé.

Bron: Le Peuple | 12 Januari 1957

1,116

(4 replies, posted in Andere Personen)

Zijn naam is wel degelijk Claude Doye. Hij is rond 1946 geboren en was woonachtig in de Borinage. In 1966 werd hij veroordeeld voor een overval en aanranding op een vrouw. Hij werkte toen als mijnwerker en woonde in Hornu.

In augustus 1968 botst hij met zijn bromfiets tegen een auto. Hij raakte daarbij ernstig gewond en werd opgenomen in het ziekenhuis.

In 1970 wordt hij veroordeeld wegens verschillende aanrandingen op vrouwen. Hij woonde toen in de Rue de l'Avalerese 9 in Wasmes.

Odieuse brutalité

Le soir du 1e novembre 1965, au coin d’un bosquet, à Saint-Ghislain, un jeune couple fut intercepté par deux jeunes gens. Après avoir mis le mari en fuite en brandissant une hache, ils brutalisèrent odieusement la jeune femme en la menaçant de mort. Il s’agit de Claude Doye, détenu, 19 ans, houilleur de Hornu, qui a été condamné à 4 ans 8 mois et 6.000 francs et 5 ans de privation de ses droits civils et politiques, tandis que Léon Mahieu, détenu, 19 ans, ouvrier de chauffage, d’Auderghem, écope de 4 ans 9 mois et 2.000 francs plus 5 ans d’interdiction avec un sursis de 5 ans pour la période excédant 2 ans.

Bron: Le Soir | 12 Januari 1966

Un blessé dans une collision

Jeudi, vers 21h20, au carrefour de la Boule d'Or, rue de Mons, à Quaregnon, un cyclomotoriste, Claude Doye, rue Vacresse, 9, à Hornu, a tamponné une voiture pilotée par M. Giovanni Pinna, de Quaregnon. Grièvement blessé, M. Doye a été hospitalisé.

Bron: Le Soir | 15 Augustus 1968

Les mœurs

Claude Doye, 24 ans, chauffeur, habitant 9, rue de l'Avalerese, Wasmes, avait, dans la nuit du 30 au 31 août 1970, violé le domicile de Mme Irène Foucart, fait des menaces verbales à Mme Arlette Gillez, porté des coups à Mlle Jeanne-Marie Gillez et commis un attentat à la pudeur. Il a récolté pour tout cela, vingt-trois mois de prison, 1.500 francs d'amende et cinq ans d'interdiction de ses droits civils et politiques.

Bron: Le Soir | 13 Januari 1970

1,117

(12 replies, posted in Andere Personen)

Politie op zoek naar houder morfineschat

Na de ontdekking in een villa te Corroy-le-Grand (Waals-Brabant) van de grootste hoeveelheid morfine die ooit in Europa werd ontdekt - 230.000 morfine-pilletjes voor een (zwarte) marktwaarde van 115 miljoen fr. - is de politie en de rijkswacht druk op zoek naar Guy Debackere (44), exploitant van een bar en een antiekzaak te Brussel, gekend heler en huurder van de villa te Corroy-le-Grand.

Ook Interpol werd ingeschakeld omdat de man, die iets voor de drugvondst met een foefje uit de rijkswachthanden kon ontsnappen, wel eens naar het buitenland zou kunnen gevlucht zijn. Laboratorium-onderzoekingen zullen tevens trachten uit te maken vanwaar de morfine afkomstig is.

De morfine werd eerder bij toeval ontdekt. Sinds het begin van de zomer werd de omgeving van Waver geplaagd door inbraken in onbeheerde villa’s. De inbrekers hadden het vooral gemunt op allerlei antieke voorwerpen. Tijdens een nachtelijke bewakingsopdracht had de rijkswacht een verdachte luxeslee van een Duits merk opgemerkt. De identificatie van deze wagen leidde naar de 44-jarige Guy Debackere uit Elsene, exploitant van een bar in de Kernstraat te brussel en van een antiekzaak in de Pijpelingstraat, eveneens te Brussel. Debackere, in het Brussels milieu als heler bekend, leefde blijkbaar op “heel grote voet”. Zo had hij o.m. in Corry-le-Grand een luxueuze villa gehuurd.

Bij huiszoekingen in zijn woningen te Brussel en Corry-le-Grand trof de rijkswacht gestolen antiek aan ter waarde van ongeveer 5 miljoen fr. De man werd dan ook voorgeleid ter ondervraging. Op dat ogenblik vroeg Debackere of hij nog even afscheid mocht nemen van zijn vrouw en zijn dochtertje. Van een ogenblikje onoplettendheid maakte Debackere gebruik om met zijn wagen te vluchten.

Vlucht

Het laatst werd hij opgemerkt aan het station van Ottignies waar hij door onbekenden opgewacht werd. Waarschijnlijk vluchtte de man het land uit. Interpol werd dan ook ingeschakeld. Toch bestaat er een kansje dat Debackere in eigen land een schuilplaats heeft, schuilplaats die nu druk gezocht wordt.

Door de vlucht van Debackere werd de rijkswacht achterdochtig en werd de villa te Corroy-le-Grand voor een tweede keer uitgekamd. Dat Debackere “groot wild” was, bewees een doos, bedekt met speelgoed, gevuld met 230.000 tabletjes “monoester” of “monoacéthymorfine”, een wit goedje dat het midden houdt tussen morfine en heroïne. De waarde op de zwarte markt van deze 230.000 tabletjes (totaal gewicht 34,5 kg.) wordt op ruim 115 miljoen fr. geraamd. De tabletjes bevatten geen pure morfine, maar zijn o.a. gemend met maagzuur zodat de uitwerking van de drugs zo onmiddellijk is als bij een inspuiting.

Over de herkomst van de drugstabletjes, die blijkbaar specialistenwerk zijn, is nog niets geweten. Enkel gespecialiseerde laboratoria in Engeland en Zwitserland kunnen de plaats van herkomst aanwijzen. Een onderzoek dat echter lang kan duren. De politie hoopt dan ook op een snelle aanhouding van Debackere of één van zijn medeplichtigen. Zij alleen kunnen zeggen van wie de drugs gekocht werden, wie ze naar hier smokkelde en voor wie ze bestemd waren.

Bron: De Standaard | 10 September 1977

Aanhouding in zaak van morfine

In de drugzaak van Corroy-le-Grand, waar in een villa niet minder dan 230.000 pillen Monoester (een heroïnederivaat) werden gevonden, is een aanhouding verricht. Het betreft de 31-jarige Danièle D., die een bar aan de Brusselse Kernstraat exploiteert. Zij is aangehouden wegens heling van drugs en medeplichtigheid aan handel in verdovende middelen.

Zowel de huurder van de villa, de 44-jarige Guy Debackere, als de man van voormelde vrouw, zijn nog steeds voortvluchtig. Tegen Debackere is een internationaal aanhoudingsbevel uitgeschreven.

Bron: De Standaard | 12 September 1977

1,118

(6 replies, posted in Andere Personen)

Rechtbank voelt niets voor TV-inspiratie

De correctionele rechtbank te Brussel veroordeelde vrijdagmiddag drie gangsters betrokken bij de overval op pompstationman Edward Kesteloot te Anderlecht. De man werd beroofd van 7.000 fr. Het zijn de 33-jarige Pierre Manteaux, hulpmecanicien, de 23-jarige Serge Fussen, handelaar in wagens uit Anderlecht en de 32-jarige Willy Jimenez, boekhouder uit Sint-Jans-Molenbeek. Manteaux en Russen waren eveneens betrokken bij een andere mislukte overval in het Brusselse. Beiden kregen 3 jaar gevangenisstraf. Jimenez kreeg 30 maanden cel.

De gewapende overval bij Kesteloot deed zich voor tijdens de nacht van 25 op 26 mei jl. aan de Steenweg op Bergen te Anderlecht. Tussen vatte bij de deur van het kantoortje van het pompstation post met zijn revolver. Manteaux fouilleerde Kesteloot en Jimenez opende met behulp van een sleutel die hij ter plaatse had weten te bemachtigen, een lade waaruit hij 7.000 fr. roofde.

Tussen, tot dan toe met een blanco strafregister, schijnt achteraf wroeging gehad te hebben. Hij biechtte alles op aan een priester. Op dat ogenblik kreeg de politie een naamloos telefoontje waarin de naam van de drie daders werd bekend gemaakt. Het drietal werd spoedig gearresteerd, één van hen, Jimenez, bleef volhouden dat hij niets met de zaak te maken had. Manteaux en Fussen bekenden en drukten hun spijt uit.

Het openbaar ministerie Jaspar eiste een strenge straf voor het drietal. Eén van de advocaten van de verdediging zegde dat de drie mannen enkele uren voor de feiten een gangsterfilm zagen op de TV en dat ze daaruit de inspiratie tot de overval putten.

De eerste substituut was het alles behalve met die bewering eens vermits twee van de drie betichten enkele dagen voor de overval reeds bij een mislukte overval waren betrokken. Van Fussen zegde de verdediging nog dat hij de garagist overviel niet om het geld maar om indruk te maken op zijn vrouw.

Anderzijds vroeg de verdediging Jimenez vrij te spreken aangezien niet bewezen is dat hij wel degelijk bij de overval betrokken was. De rechtbank oordeelde er anders over door het drietal zwaar te straffen.

Bron: De Standaard | 21 Oktober 1972

1,119

(201 replies, posted in 1983)

Moorden Anderlues werk van dé bende

De bloedige overval op het juweliersechtpaar donderdagavond in Anderlues (Charleroi) waarbij zowel de man als de vrouw onder de kogels de dood vonden, wijst eens te meer naar de beruchte bende van Zuid-Brabant.

Uit het onderzoek blijkt dat de twee enige getuigen van het drama de twee kinderen van het, echtpaar Jean Szymusik (43) en Marie Slomka (38) zijn. Sylvie (16) en Karine (12) waren op de eerste verdieping met hun huiswerk bezig. Toen ze de schoten hoorden doken ze onder hun bed maar deden eerst de deur van de kamer nog op slot. Pas na een tijdje durfden ze naar beneden gaan, vonden hun ouders vermoord en zechten hulp bij de buren. Wegens hun shocktoestand konden ze nog niet verder worden onderhoord.

Het chassisnummer van de verbrande wagen - een zwarte Golf die de daders achterlieten - komt overeen met de Golf die na de moord op de eigenaar van het restaurant "Les Trois Canards" te Ohain (2 oktober jl.) van diens dochter gestolen werd.

Die Golf zou ook gebruikt geweest zijn bij de bloedige overval op de Delhaize te Beersel, vijf dagen na de moord te Ohain. Ondanks de aanduidingen naar de bende van Zuid-Brabant, de wagen, hun gewelddadig optreden en de eerder kleine buit, staat het onderzoek nog altijd niet op vaste bodem.

Bron: De Standaard | 5 December 1983

1,120

(3 replies, posted in 1980-1989)

Gangsters schieten in warenhuis

Drie gangsters pleegden zaterdagavond een gewapende overval in het GB-warenhuis aan de Boondaalsesteenweg 442 te Elsene. Ze lieten enkele knalbussen ontploffen en schoten twee keer in het plafond van de verkoopruimte. De hold-up bracht alle Brusselse politiediensten op de been, ook al omdat gemeld was dat er gewonden waren. Kort nadien bleek dat niemand gekwetst was. En met de Bende van Nijvel heeft deze overval zeker niets te maken, meende de politie an Elsene.

Het was ongeveer 18 uur toen de drie gangsters met bivakmutsen op het hoofd het warenhuis binnen stormden. Ze lieten enkele knalbussen ontploffen en eisten de inhoud van de kassa’s. Omdat hun eisen niet snel genoeg werden ingewilligd, schoot een der mannen twee keer in het plafond.

Intussen waren enkele klanten vanop de parking van het warenhuis naar een herberg en een kapsalon gelopen om vandaar de politie te waarschuwen. Er werd ook naar de 900-diensten gebeld en gezegd dat er mensen waren neergeschoten. Dat veroorzaakte de mobilisatie van enkele ziekenwagens en reanimatieploegen. De medische hulpploegen konden even later terugkeren naar hun kazernes en ziekenhuizen omdat er helemaal niemand was gewond.

De gangsters, gewapend met pistolen en een geweer, maakten ongeveer 250.000 frank buit en liepen dan naar een witte Volkswagen GTI die op de parking klaar stond. Uit het onderzoek van de politie bleek dat de GTI gestolen werd tijdens de nacht vrijdag op zaterdag op het Gerustheidsplein te Sint-Pieters-Woluwe. De wagen was eigendom van Brigitte V. uit de Van Helmontstraat te Brussel.

Na de hold-up werden te Brussel heel wat politieploegen ingezet om de daders op te sporen. De gestolen Golf werd omstreeks 18u30 zaterdag teruggevonden door een anti-gangpatrouille van de Brusselse politie in de Auguste Rodinlaan, nabij de Alfred Gironstraat te Elsene, niet zo heel ver van de overvallen GB. In de wagen lagen de gebruikte hoofdkappen van de gangsters. De wetenschappelijke sectie van de gerechtelijke politie onderzocht de auto in de hoop vingerafdrukken te vinden van de overvallers.

Bron: De Standaard | 24 Maart 1986