3,581

(0 replies, posted in Magistraten)

Yves Schmidt was procureur des Konings in Brussel tijdens de jaren '80. Hij bezat vijf vakantiewoningen op Corsica. Die werden in oktober 1987 door een reeks bommen verwoest. Het is me niet duidelijk waarom net zijn vakantiewoningen het doelwit waren.

Bomaanslagen in Corsica

In de nacht van donderdag op vrijdag zijn een reeks bomaanslagen gepleegd op vijf villa’s en het kantoor van de rector van de Academie in Corsico, zo heeft de politie gezegd. Onbekenden drongen het bureau van de rector binnen en hebben er een bom geplaatst, die aanzienlijke schade heeft aangericht. Ter plaatse werden vlugschriften gevonden van het FLNC, het Nationale Front voor de Bevrijding van Corsica. In het noordelijk gelegen Balagne werden nadien vijf villa’s door een reeks bommen verwoest. De vijf vakantiewoningen zijn eigendom van de Belg Yves Schmidt, procureur des konings te Brussel.

Bron: Gazet van Antwerpen | 31 Oktober 1987

Corsicanen blazen woningen van Brusselse procureur op

De Brusselse procureur des konings moet het gerechtelijk onderzoek van zijn Franse collega’s afwachten, om te weten wie zijn vijf vakantiewoningen opblies. Brusselaar Yves Schmidt kreeg immers gisterenmorgen vroeg het bericht dat zijn vijf vakantiewoningen op het eiland Corsica tijdens de nacht van donderdag op vrijdag vernield werden door bomaanslagen. Ook het kantoor van de rector van de Corsicaanse Academie werd opgeblazen. Ter plekke werden vlugschriften van het FLNC, het nationaal front voor de bevrijding van Corsica gevonden.

Bron: Gazet van Antwerpen | 31 Oktober 1987

3,582

(59 replies, posted in Getuigen)

Dader door overlevende herkend?

“Ten tijde van de overval was ik niet in staat één van de daders te identificeren. Maar later heb ik in een commissariaat een rijkswachter of een lid van de gerechtelijke politie gezien, die dezelfde blik had als de man die mijn vader heeft doodgeschoten en mij zwaar heeft verwond”.

Lees hier het hele artikel » Nieuws

Rijkswacht mist wapens en munitie

Het Krijgsauditoraat onderzoekt een nogal raadselachtige diefstal waarbij uit de havenbrigade van de Antwerpse rijkswacht twee UZI-machinepistolen en 1.100 bijbehorende kogels, een 9mm-dienstpistool, gerechtelijke documenten originelen van processen-verbaal en 102.000 fr. verdwenen.

Van het geld was 90.000 fr. Afkomstig van onmiddellijke inningen, 12.000 fr. zat in de persoonlijke spaarpot van een gendarme.

De diefstal van de UZI’s werd eind december gepleegd maar pas verleden maand bij een controle ontdekt. Ondermeer omdat de speciaal beveiligde wapenkasten met een sleutel waren geopend, spitst het onderzoek zich toe op rijkswachters van de brigade zelf. De onderzoekers kunnen ook moeilijk aannemen dat buitenstaanders erin zouden geslaagd zijn om het nieuwe, inbraak-veilige brigadegebouw aan de Oosterweelsesteenweg binnen te dringen zonder sporen na te laten. Alle onderofficieren van de havenbrigade werden ondervraagd en het krijgsauditoraat nam hun vingerafdrukken. Er werd nog geen aanhouding verricht.

De diefstal kan raadselachtig worden genoemd omwille van het motief: bij de havenbrigade heerst sinds enige tijd een malaise onder het personeel. De roof zou kunnen gepleegd zijn om enkele verantwoordelijke superieuren te compromitteren. Op die manier zou - aldus vertrouwelijke bronnen - getracht zijn om enkele lopende disciplinaire onderzoeken te stuiten.

Bron: Gazet van Antwerpen | 24 Maart 1989

3,584

(2 replies, posted in Magistraten)

Hij kreeg een paar dagen na de bomaanslag op de BOB-wagen telefonische bedreigingen. Hij kreeg daarop bescherming.

Eind november 1982 werd hij tot raadsheer benoemd bij het Brusselse Hof van Beroep:

Benoeming bij Brussels Hof van Beroep

De Brusselse onderzoeksrechter Gerard de Biseau d’Hauteville is als raadsheer benoemd bij het Hof van Beroep. Daar treedt hij woensdag 1 december in dienst. Onderzoeksrechter de Biseau was gekend als een der meest integere en hardnekkige rechters van België. Hij hield zich de jongste jaren ondermeer bezig met de zaak-François, de brandstichting bij Pour en de Kraak van de Eeuw aan de Hoogstraat te Brussel.

Bron: Gazet van Antwerpen | 27 November 1982

3,585

(6 replies, posted in Organisaties)

Michel Moinard

Geboren in 1945. Hij was in het begin van de jaren '80 betrokken in het NBD-schandaal. In 1995 werd hij in Brussel gearresteerd als leider van een Franse cannabis-handel. In 2009 stond hij in Frankrijk terecht vanwege cocaïnehandel.

Leider Franse cannabis-handel gevat

Franse politiediensten zijn erin geslaagd een belangrijk netwerk van handel in cannabis op te rollen. Elf verdachten werden aangehouden. De vermeende leider van de bende, de 50-jarige Michel Moinard, is in het kader van een internationaal aanhoudingsbevel in Brussel opgepakt. Frankrijk heeft om de uitlevering van de vleeshandelaar gevraagd.

Na maandenlang speurwerk slaagden de gerechtelijke diensten erin tijdens een transactie 50 kg cannabis in beslag te nemen. Tijdens huiszoekingen bij leden van de bende werd in totaal voor 1 miljoen fr. aan geldbedragen ontdekt. Via het netwerk werd minstens één ton cannabis vanuit Marokko via Spanje Frankrijk binnengesmokkeld.

Bron: Gazet van Antwerpen | 29 November 1995

Des témoins protégés belges, des arrestations à Bruxelles et un procès à Poitiers

Un procès pour trafic de cocaïne s'est ouvert en France devant la cour d'assises spéciale de Poitiers. Le trafic, qui aurait porté sur plusieurs dizaines de kilos entre 2002 et 2005 entre les Pays-Bas et le centre de la France via la Belgique, était basé à... Bruxelles.

Plusieurs témoins protégés font actuellement la route de Bruxelles à Poitiers. Parmi eux, l'ex-compagne de l'organisateur principal présumé du trafic: cette femme tient plusieurs brasseries près du Sablon. Le parquet de Bruxelles a voulu vérifier que de l'argent provenant de la came n'avait pas été blanchi dans l'horeca bruxellois par le rachat de quatre établissements. L'enquête n'avait pas abouti.

Trois des 13 accusés jugés à Poitiers étaient établis à Bruxelles:

Le Nantais Roland Chamard-Bois, 67 ans, ex-braqueur de fourgons, un ancien du gang des Lyonnais (dans le box, il prétend aujourd'hui qu'il ne s'occupe plus que de son épouse malade).

Alain Cler, 45 ans, ex-garde du corps de Catherine Mégret, maire de Vitrolles (de 1997 à 2002) et femme de l'ex-Front national Bruno Mégret.

Et Michel Moinard, 64 ans, connu à Bruxelles pour avoir été impliqué, au début des années 1980, dans le scandale de l'affaire du commandant François et du BND (Bureau national des drogues), un trafic de drogues qui avait valu à plusieurs gendarmes d'être condamnés pour trafic de stupéfiants.

Alain Cler avait été interpellé le 22 mars 2006 avec: 250 grammes de cocaïne, 2 kilos d'héroïne et 30 kilos de haschisch.

Michel Moinard, qui avait été arrêté chez sa compagne à Forest en août 2006 et livré à la France dès le mois suivant, est soupçonné d'avoir été à la tête du réseau.

En France, le fait de diriger ou d'organiser un groupement ayant pour objet l'importation, l'exportation, le transport ou la détention de stupéfiants est puni de la réclusion à perpétuité et de 750.000 euros d'amende.

Parmi les accusés figure aussi un certain Jean-Pierre De Vriendt: un nom bien de chez nous, encore que celui-là provienne de Tourcoing, 69 ans, très copain avec Moinard et Chamard-Bois, en fait un ancien du "gang des braqueurs de la banlieue sud" (de Paris).

Bron: La Dernière Heure | 12 Februari 2009

Ben wrote:

Boeven ontsnapt tijdens transport te Brussel

Met een gedurfde en spectaculaire actie zijn woensdagochtend omstreeks 8u40 zeven gevangenen ontsnapt uit een celwagen, die hen van de gevangenis van Sint-Gillis naar het Justitiepaleis te Brussel moest brengen. (...)

Bron: Gazet van Antwerpen | 25 Juli 1985

De dag erna verscheen er in de krant een opsporingsbericht:

https://i25.servimg.com/u/f25/11/22/12/24/ontsna10.jpg

Ondanks grootscheepse zoekacties zijn de zes gedetineerden die woensdag ontsnapten uit een celwagen tijdens hun overbrenging naar het Justitiepaleis te Brussel, nog niet gevonden. De zes, waarvan enkele als gevaarlijk worden bestempeld, zijn: v.l.n.r. boven: de Oostenrijker Peter Aigner, (*) de Algerijn Said Daoudi, de Belg Patrick Marcx, onder: de Marokkanen Abderrazak Moukrim, Rachid Oualhadj en Walid Tarhlissia.

Bron: Gazet van Antwerpen | 26 Juli 1985

(*) Zie de Bende van Leuven voor meer informatie over Peter Aigner.

3,587

(25 replies, posted in 1980-1989)

Ingenieur van FN met kogels doorzeefd

Het parket van Nijvel zit met een nieuw stekelig dossier opgezadeld. Te Rossières in Waals-Brabant werd het stoffelijk overschot aangetroffen van J. Mendez, een ingenieur bij de Fabriques Nationales te Herstal.

De 33-jarige man lag vermoord in zijn wagen, doodgeschoten met vier kogels in het hoofd en twee in de borst. De auto van het slachtoffer, een Volkswagen Passat, stond geparkeerd in een verlaten straat, dicht bij de oprit van de autosnelweg. De portieren van de auto waren op slot en buiten trof de rijkswacht kogelhulzen aan.

Achterhaald werd dat ingenieur Mendez alleen in zijn voertuig zat toen hij loffelijk werd vermoord. De moord moet gebeurd zijn toen de man naar zijn werk reed. In gerechtelijke kringen wordt gedacht aan een afrekening. Bij FN te Herstal was de vermoorde ingenieur gespecialiseerd in de wapenverkoop met Zuid-Amerikaanse landen.

Bron: Gazet van Antwerpen | 9 Januari 1986

3,588

(237 replies, posted in Andere Personen)

Stuntman Alain Vincx verongelukt op Zandvoort-circuit

De 40-jarige Belgische stuntman Alain Vincx is vrijdagnamiddag op het Zandvoort-circuit in Nederland om het leven gekomen. Hij probeerde met een Chevrolet Camaro in de lengterichting door vier autobussen te rijden. Dat liep echter mis en volgens de politie zou Vincx bij zijn recordpoging onmiddellijk dood geweest zijn. De act van de Belgische stuntman was de eerste in een reeks van zes die onder de naam “World Record Day” moesten plaats vinden op het Zandvoortse circuit.

https://i25.servimg.com/u/f25/11/22/12/24/alain_10.jpg

Bron: Gazet van Antwerpen | 30 Mei 1987

3,589

(5 replies, posted in Wapenhandel)

Vijf wapensmokkelaars gestraft

Vijf personen, betrokken bij het bezit of het illegale verkoop van enkele honderden vuurwapens, soms met behulp van valse documenten, liepen donderdag effectieve celstraffen en zware boetes op voor de correctionele rechtbank te Brussel.

Het betreft de 44-jarige wapenhandelaar Ronald Van Lennep uit Schaarbeek, die tot 2 jaar cel effectief en 90.000 fr. boete werd veroordeeld; de 35-jarige Jean Baugniet uit Sint-Gillis bij Brussel die een jaar cel effectief en 180.000 fr. boete kreeg; de 53-jarige Roger Schoep uit Elzele die een jaar cel effectief opliep samen met 150.000 fr. boete; de 40-jarige Charles Rigoli uit Etterbeek die eveneens tot een jaar cel effectief werd veroordeeld maar met een boete van 30.000 frank.

In dezelfde zaak liepen tenslotte twee personen die slechts een ondergeschikte rol speelden zeven en drie maanden cel met uitstel op, samen met een boetes van 60.000 en 12.000 frank.

De wapensmokkel kwam aan het licht nadat de Franse gendarmerie op 14 oktober 1981 in het Noordfranse Senlis een hoeveelheid vuurwapens en munitie ontdekte in de bagagekoffer van een wagen. De eigenaar van het voertuig verklaarde dat de wapens en munitie uit Ronse en Frasnez-lez-Avaing, kwamen waarbij honderden vuurwapens overwegend Smith & Wesson-pistolen werden teruggevonden. Het ging om wapens waarvan telkens de registratienummers waren verwijderd, maar die nog volkomen bruikbaar waren.

Net zoals de openbare aanklager in zijn rekwisitoor hield de rechtbank er rekening mee dat de wapens in kwestie door hun illegale verkoop in handen konden komen van misdadigers.

Bron: Gazet van Antwerpen | 23 November 1984

Zware straffen voor drugtrafikanten

Tegen zeven drugtrafikanten en een heler werden woensdag zware straffen uitgesproken door de vakantiekamer van de correctionele rechtbank van Brussel.

Het gaat in totaal om 12 kg hard drugs, zoals heroïne en cocaïne, ingevoerd uit Turkije of Zuid-Amerika, met bestemming België, Nederland en Spanje.

De hoofdleverancier in deze zaak, de 37-jarige Turk Tahsin Ulu uit Sint-Gillis, werd veroordeeld tot 11 jaar en 6,3 miljoen fr. boete. Een van de afnemers, de 31-jarige Guy Deschesne, een bar-uitbater uit Molenbeek, kreeg 7 jaar en 3,3 miljoen fr. boete.

Twee andere afnemers werden elk tot 6 jaar en 3 miljoen fr. boete veroordeeld, namelijk de 29-jarige Serge Leenders, maatschappij-beheerder uit Sint-Joost en de 29-jarige Chileen Guillermo Correa Roa uit Sint-Pieters-Leeuw.

Een andere, de 30-jarige Luxemburger Patrick Hoffman, een uitbater van nachtbars, werd tot 4 jaar en 2,4 miljoen fr. boete veroordeeld. Anderzijds liep de 38-jarige Patrick Opbrouck, een winkelier uit Molenbeek, 4 jaar cel en 300.000 fr. boete op. Van haar kant werd de 27-jarige Marokkaanse vrouw Abed Zora, tot 3 jaar effectieve gevangenisstraf veroordeeld. Een 27-jarige vrouw uit Molenbeek, die als heler optrad, kreeg 3 jaar voorwaardelijk en 600.000 fr. boete.

De zaak kwam aan het licht in augustus 1987, via een tip aan de BOB van Brussel. Op 3 september kon Serge Leenders worden aangehouden met 2 kg heroïne. Deze was hem bezorgd door Guy Deschesne, bij wie nog eens 6 kg heroïne werd aangetroffen. De hoofdleverancier bleek Tahsin Uslu te zijn. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van een 7,65 mm-pistool en in zijn woonplaats werd een handgranaat gevonden.

Nadien bleek ook de Marokkaanse Abed Zera 3 kg heroïne te hebben. Bij Guillermo Correa Roa werd cocaïne ontdekt. Zijn broer zit ondertussen in Spanje opgesloten wegens het vervoer van 5 kg heroïne. Patrick Opbrouck werkte vooral als tussenpersoon, evenals Patrick Hoffman.

De rechtbank verwierp de thesis van de provocatie, die door de verdediging werd ingeroepen.

Bron: Gazet van Antwerpen | 1 September 1988

3,590

(1,250 replies, posted in 1985)

Xenophon wrote:

De DJ zou zeker niet gesproken hebben over kwart over zeven of iets dergelijks maar het in het beste geval gewoon gedraaid hebben om 19:15. Ergo: de 'verborgen boodschap' gaat verloren.

Goei punt. Ik weet niet wat de DJ exact heeft gezegd voordat hij het plaatje heeft gedraaid. Volgens zijn verklaring heeft hij wel de bestelde boodschap gezegd:

"Ik vond die plaat niet, en ik draaide dan maar Johnny Be Good, met de bestelde boodschap."

Heeft hij dat van het uur erbij gezegd? Geen idee, maar als het nummer en de boodschap om kwart over zeven werd gespeeld, dan is mijn theorie nog steeds geldig; dan hoefden de gangsters enkel op hun horloge te kijken op het moment dat het nummer werd gespeeld.