1

Topic: RAF

De Rote Armee Fraktion (RAF) was een extreemlinkse gewapende groepering die actief was in West‑Duitsland van de jaren 70 tot de jaren 90.

Ze voerde een campagne van politiek geweld, waaronder bomaanslagen, ontvoeringen en moorden, gericht tegen wat zij zagen als kapitalistische en “imperialistische” structuren.

De RAF bestond uit verschillende generaties van leden, waarvan de bekendste de “eerste generatie” rond Baader, Meinhof en Ensslin was.

Hun acties leidden tot een jarenlange staatsreactie en brede maatschappelijke discussie over veiligheid en radicalisering. De organisatie verklaarde zichzelf in 1998 officieel ontbonden.

In Humo van deze week staat een artikel over de link tussen de Bende van Nijvel en RAF: De link tussen de Bende van Nijvel en de Rote Armee Fraktion: ‘Een RAF-kopstuk vertelde tijdens een verhoor over twee ondergrondse wapenopslagplaatsen in het Zoniënwoud’ » www.humo.be

"Le monde est dangereux à vivre! Non pas tant à cause de ceux qui font le mal, mais à cause de ceux qui regardent et laissent faire." Volg ons via » Facebook | YouTube

2

Re: RAF

Ben wrote:

In Humo van deze week staat een artikel over de link tussen de Bende van Nijvel en RAF: De link tussen de Bende van Nijvel en de Rote Armee Fraktion: ‘Een RAF-kopstuk vertelde tijdens een verhoor over twee ondergrondse wapenopslagplaatsen in het Zoniënwoud’ » www.humo.be

Dit zit helaas achter de betaalmuur.

3

Re: RAF

In het artikel is onder andere sprake van een vondst van explosieven in 1998 in Watermaal-Bosvoorde Deze vondst gebeurde vier weken nadat de RAF in lange tekst aan Reuters “de strijd” had gestopt:

28 mei 1998, 23.37 uur. Vanuit een telefooncel in de Philippe Dewolfsstraat in Watermaal-Bosvoorde belt iemand de 101: "Er ligt een bom onder het Herrmann-Debrouxviaduct." De beller beschrij de explosieven die hij hee achtergelaten.

De telefooncel bevindt zich ruim 2 kilometer daarvandaan. Een rijkswachtploeg is er al na 4 minuten en vindt tegen een muurtje een rolkoffer en een in een vuilniszak verpakte kartonnen doos. De ontmijningsdienst DOVO wordt opgeroepen en die ontdekt 47 ontstekers, een granaat en 5 kilo TNT-blokjes. In het rapport staat te lezen:

"Bij het afnemen van het papier vallen vele blokjes uit elkaar. Andere zijn verkleurd. Dat wijst er volgens DOVO op dat de explosieven al oud zijn."

Alles is in krantenpapier gewikkeld. Het is een exemplaar van de al lang niet meer bestaande krant Le Jour uit Verviers, gedateerd 23 maart 1978. In een vertrouwelijk rapport schrijft commandant Jo Decuyper van de an terrorisme-eenheid na de ontdekking:

"Het zou interessant zijn na te gaan of dit mogelijk verband kan houden met de activiteiten van bepaalde terroristische groeperingen die op dat moment ac ef waren in ons land, maar nu gestopt zijn en hun voorraden dumpen."

Hij had gelijk. De TNT bleek een overschotje te zijn van de extreemlinkse Duitse Rote Armee Frak on (RAF). Ooit hingen affiches met de beeltenissen van s chters Andreas Baader, Gudrun Ensslin of Jan Carl Raspe in tal van meisjeskamers. De in oktober 1977 op hetzelfde jds p in de gevangenis van het Duitse Stammheim gestorven guerrillero’s hadden een heldenstatus. Jonge koppels noemden hun baby Raf, met een knipoog naar hun vrienden.

Bron: Humo | 27 Januari 2026

Over deze vondst heb ik dit artikel gevonden:

Explosieven gevonden aan viaduct in Oudergem

Na een anoniem telefoontje ontdekte de rijkswacht donderdagnacht, vastgebonden aan een van de pijlers van het viaduct Herman-Debroux in Oudergem, een grijs plastiek pakje. Het bevatte vijf kilogram TNT, veertig ontstekingsmechanismen van verschillende makelij, twee lonten en een traangasgranaat. De ontmijningsdienst van het leger (DOVO) kwam ter plaatse om de explosieven te onderzoeken. Er was op geen enkel moment gevaar voor explosie, zo bevestigde het Brussels parket vrijdag.

Telefoon

De rijkswacht ontving donderdag op het noodnummer 101 omstreeks 23.38 uur een oproep van een Franstalige man. Na onderzoek bleek dat de man belde uit een telefooncel in Watermaal-Bosvoorde. De anonieme beller zei: 'Onder de E411, in de richting van Brussel, ter hoogte van het viaduct, nabij de 'jardin Massart', is een plastiek zak met 4 kg explosieven en met draden omwonden aan een van de pijlers vastgemaakt.'

De boodschap werd begrepen als een 'dreiging met een aanslag'. De ordediensten gingen dan ook onmiddellijk ter plaatse. Het verkeer werd omgeleid en omstreeks middernacht was de ontmijningsdienst ter plaatse. De speurders ontdekten een pakje van 20 op 20 cm, in grijs plastiek verpakt, omwonden met draad en vastgemaakt aan een van de steunpijlers van het viaduct.

Volgens de experts was er op geen enkel moment een gevaar voor explosie. Het pakket was niet klaargemaakt om tot ontploffing te kunnen brengen. Het zou overigens onmogelijk geweest zijn het viaduct op te blazen: de plaatsing van de explosieven aan de pijler zou een explosie naar de buitenkant van het viaduct veroorzaakt hebben. Vermoed wordt dat de anonieme beller zelf het pakket plaatste aan het viaduct.

Bron: De Tijd | 30 Mei 1998

"Le monde est dangereux à vivre! Non pas tant à cause de ceux qui font le mal, mais à cause de ceux qui regardent et laissent faire." Volg ons via » Facebook | YouTube

Re: RAF

Het artikel vandaag te lezen in De Morgen, en blijkbaar vorige week reeds in Humo, bevat voor mij een aantal interessante elementen. Het kan de moeite lonen om met open geest de eerste golf eens te bekijken doorheen de lens van een extreem links terreur netwerk.

5

Re: RAF

In zijn gesprek met de podcast "Behaved" begint Douglas De Coninck opnieuw over "zijn" RAF-piste.

Volgens De Coninck beschikte de RAF over een wapendepot in de omgeving waar de inzittenden van de VW Santana na de feiten in Waver tijdens de achtervolging van nummerplaat zouden hebben gewisseld.

Hij stelt dat de vluchtauto ongeveer twintig minuten uit het zicht van de politie verdween. Tijdens die periode zouden de daders de verborgen nummerplaten hebben opgegraven en op de Santana hebben gemonteerd.

Die versie van de feiten is onjuist. Ze wordt tegengesproken door de vaststellingen van de achtervolgende rijkswachters. Dit is wat er daadwerkelijk gebeurde:

(...) Ze [de BOB'ers] beslissen om het voertuig te achtervolgen maar gezien ze met een R4 achter een VW Santana rijden, wordt de afstand tussen beide voertuigen snel heel groot. In de verte zien ze het voertuig naar links afslaan. Als de rijkswachters op die plaats aankomen, zien ze dat het voertuig van een parkeerplaats rijdt. De Volkswagen komt van links en snijdt de R4 de pas af om daarna zijn weg verder te zetten.

Bron » Forum

Douglas De Coninck verwijst daarnaast naar identiteitsdocumenten die tijdens de overval in Ohain werden gestolen en later in Duitsland zouden zijn opgedoken. Daarmee suggereert hij opnieuw een mogelijk verband met de RAF.

Ook dit is fout. Bij de overval in Ohain werden uitsluitend de identiteitskaart en het rijbewijs van Jacques Van Camp gestolen. Van andere klanten werden geen portefeuilles, rijbewijzen of identiteitsdocumenten meegenomen. Dat blijkt duidelijk uit de reconstructie van de feiten en de inventaris van de buit.

"Le monde est dangereux à vivre! Non pas tant à cause de ceux qui font le mal, mais à cause de ceux qui regardent et laissent faire." Volg ons via » Facebook | YouTube

6

Re: RAF

Copycenter Debels heeft natuurlijk weer een artikel geproduceerd over de podcast waarin Douglas De Coninck aan het woord kwam.

Het triestige / grappige (kies zelf maar) aan zijn "artikel" (waarvan ik alleen maar de inleiding kan lezen) is het feit dat hij de woorden van Douglas De Coninck heeft moeten aanpassen omdat ze anders niet overeenkomen met de feiten. Debels schrijft:

In de aflevering ’Behaved‘ 204 op YouTube stelt journalist Douglas De Coninck (DPG Media) dat de Bende van Nijvel een emanatie van extreem-links was, niet extreem-rechts. Meer: er is een verband tussen een identiteitskaart gestolen begin oktober 1983 in Ohain (Lasne) en Duitsland.

De Coninck zei niet "een identeitskaart". Hij zegt, rond minuut 48, dat alle aanwezigen hun identiteitspapieren moesten afgeven. Luister zelf maar » YouTube

Zoals reeds gezegd, is dit fout!

Ik vind de waarheid iets te belangrijk om dit allemaal te laten passeren.

"Le monde est dangereux à vivre! Non pas tant à cause de ceux qui font le mal, mais à cause de ceux qui regardent et laissent faire." Volg ons via » Facebook | YouTube

7

Re: RAF

Copycenter Debels zou zich inderdaad beter eens goed inlezen in de archieven én de bronnen van zijn collega's in plaats van naar goeddunken content van hen over te nemen en deze te pas en te onpas te citeren in al dan niet de juiste spraakmakende context.

Vroeger had je bijvoorbeeld - bij ik zeg maar wat Panorama of de Morgen - goede journalisten zoals iemand zoals Walter De Bock die zich wél goed ingelezen en geïnformeerd hebben in de materie over de zogenaamde 'Bende van Nijvel' én die wel die juiste verbanden konden leggen en dit vooral ook glashelder aantonen.

Clickbait is een journalist onwaardig.

https://i.ibb.co/mVp80XXw/d.png

Re: RAF

DC heeft zich jaren verdiept in deze materie en heeft bijgevolg ook recht op een hypothese. In Humo onderbouwt hij deze grondiger dan in de podcast, doch moet foutieve informatie inderdaad worden gecorrigeerd.

Er moet worden vermeld dat hij dit louter aan de man brengt als zijn persoonlijke hypothese en zich een stuk bescheidener opstelt hierin dan de Adams van deze wereld. Ook is hij zo eerlijk te vermelden dat bepaalde getuigen (bijvoorbeeld Van Haperen) niet uitblinken in betrouwbaarheid.

Blijft wel een feit dat Geens in 2022 namen noemt van in leven zijnde daders die dan ook nog eens in België verblijven, waarna zij niet werd aangeklaagd voor laster. Daarnaast een aantal namen die in verschillende Bende zaken terug komen en die toevallig allen uit hetzelfde milieu komen. Deze figuren zijn moeilijk in overeenstemming te brengen met de RAF. Ook is het zo dat volgens mij nergens Duits als taal werd geregistreerd bij Bende feiten.

Ik sluit echter niet uit dat de eerste golf een mix is van allerlei feiten/motieven en daders en dat bijvoorbeeld de eerste feiten (de Santana periode) wel kan worden gelieerd aan links terrorisme. Zo was er al snel het ETA spoor voor Dekaise en de bewuste Spaanse krant. Geheel uitsluiten dat er een kern van waarheid inzit kunnen we volgens mij niet doen.

Het valt me trouwens op dat de meeste speurders/journalisten die zich serieus met de zaak hebben bezig gehouden vandaag vertellen dat het moeilijk is om de Bende te ontkoppelen van de toenmalige tijdsgeest van Koude Oorlog, spionnage, terrorisme, het Ijzeren Gordijn etc.

Re: RAF

Spectator Of Life wrote:

Het valt me trouwens op dat de meeste speurders/journalisten die zich serieus met de zaak hebben bezig gehouden vandaag vertellen dat het moeilijk is om de Bende te ontkoppelen van de toenmalige tijdsgeest van Koude Oorlog, spionnage, terrorisme, het Ijzeren Gordijn etc.

Wat bijzonder is want dit zijn ontwikkelingen die al in tweede wereldoorlog zijn gestart en nog lang na de feiten hebben voortgeduurd en dus geen specifieke binding hebben. Ze zouden dan eerder moeite kunnen hebben met het ontkoppelen van economische crisis, de sluiting van de mijnen, de hervormingen in de staalindustrie en het regeren bij volmachten van de regering Martens. Veel specifieker voor die tijd en mogelijk een betere grondslag voor het ontstaan van een bende.

10

Re: RAF

Spectator Of Life wrote:

Ook is het zo dat volgens mij nergens Duits als taal werd geregistreerd bij Bende feiten.

Inderdaad en een Duitser spreekt ook niet zo snel Frans of een voor getuigen onbekende taal.

Het meest belangrijke is; waarom zouden RAF leden de Bende-feiten gepleegd hebben? Er is ook geen enkele overeenkomst in modus operandi met door hen gepleegde bekende feiten.