2,331

(201 replies, posted in 1983)

Dan ga je ervan uit dat het een overval was, maar dat was het volgens mij absoluut niet. Ik zie op dit moment twee mogelijkheden:

  • Szymusik was het slachtoffer van racketeering, door de plaatselijke maffia.

  • Szymusik had een verkeerde deal gemaakt.

Volgens Marius Szymusik werd zijn broer bedreigd en had hij al twee betalingen gedaan. Voor de overval had Jean Szymusik klacht neergelegd bij de politie en hij had voordien een wapen (een Arminius .38) gekocht, vanwege die bedreigingen.

Daarnaast werd de in Ohain gestolen VW Golf gezien bij een maffia-familie in Namen (Bende-Montalto).

2,332

(133 replies, posted in Andere Personen)

Eén van de overvallen van Toumaniantz:

Overval met revolver in grootwarenhuis te Elsene

Een erg geslepen gangster is er zaterdagavond in geslaagd onder bedreiging van een revolver 600.000 fr. uit de brandkast van het grootwarenhuis Priba aan de Zomerstraat te Elsene (*) te halen. Met een wagen van Franse makelij, waarop een gestolen nummerplaat was aangebracht, reed hij naar het grootwarenhuis. Hij stelde zich aan de deur op en bleef er enkele minuten op en neer lopen. Op een voor hem geschikt ogenblik haalde hij een revolver boven, die hij onder de neus van een kassierster duwde. Hij verplichtte haar zich naar de plaats van de brandkast te begeven. Zij vond evenwel de sleutel niet.

Hij slaagde erin de bevende kassierster te dwingen de gerant van het warenhuis met een vals voorwendsel naar de plaats van de brandkast te lokken. Met afgemeten bewegingen en met bijzonder veel flair haalde hij 600.000 fr. uit de brandkast en verdween. De kassierster en de gerant verklaarden nadien dat de gangster onberispelijk Frans sprak en er ongeveer 25 tot 30 jaar oud uitzag. Deze persoonsbeschrijving stemt zeer goed overeen met het signalement dat de speurders kregen na de kraak van verschillende Brusselse benzinestations in de periode van Kerstmis. Dezelfde persoon zou er vrij onlangs nog in geslaagd zijn 100.000 fr. buit te maken in een ander Brussels grootwarenhuis.

Bron: Gazet Van Antwerpen | 15 Januari 1973

(*) Locatie » Google Maps

2,333

(568 replies, posted in Bende Bouhouche-Beijer)

Spectator Of Life, ik weet echt niet wat ik daar op moet antwoorden. Zoals ik reeds hierboven heb geschreven, krijg ik van heel veel kanten informatie. Die informatie is soms nuttig, soms nutteloos, soms interessant en soms onmogelijk om te delen. Daarnaast kost het gigantisch veel tijd om te filteren en te dubbel checken.

Maar je zult ondertussen ook wel weten dat dit dossier miljoenen pagina's, duizenden namen en honderden criminele feiten telt. Wat je hier kan lezen, is dus maar een fractie van de informatie die je in het dossier kan vinden. Ik kan alleen maar proberen om het verhaal van de Belgische jaren van lood in het algemeen en de Bende van Nijvel in het bijzonder zo goed mogelijk te reconstrueren.

Django68 wrote:

Kan je dan een tipje van de sluier laten vallen wie volgens jou de belangrijkste verdachten zijn?

Dat zal ik ooit wel eens doen. Ik heb na al die jaren een lijst kunnen samenstellen van meer dan 1.000 namen waarvan ik zeker weet of zo goed als zeker weet dat er ooit onderzoek naar gebeurd is in het Bende van Nijvel-dossier.

2,334

(201 replies, posted in 1983)

Ben wrote:

Geen waarschuwing, geen enkel bevel. De overvallers hebben onmiddellijk het vuur geopend op de jonge vrouw, die door verscheidene kogels in de benen en de borst getroffen werd.

Dit komt uit het boek "De bende: een documentaire" van Paul Ponsaers en Gilbert Dupont. We weten echter niet of er al dan niet een waarschuwing of een bevel werd gegeven. Er waren namelijk geen getuigen aanwezig op dat moment.

De enige getuigen van deze feiten waren de twee kinderen en die waren op dat moment boven. Het is pas na de eerste dodelijke schoten dat één van hen de trap is afgedaald. Ze ziet haar vader, met een revolver in de hand, dicht bij de deur van het atelier. Ze ziet eveneens een man in de keuken. Hij ligt op de grond, met zijn gezicht naar de vloer. Hij roept naar één van de zijn medeplichtigen: "Tire, tire".

Op dat moment ziet het meisje links van haar een arm verschijnen. In het hand ziet ze een vuurwapen met lange loop. Op dat moment worden er van overal schoten afgevuurd. Het meisje vlucht naar haar kamer en ze hoort dat er nog enkele schoten worden afgevuurd en hoort daarna de bel van winkeldeur. De twee meisjes gaan naar beneden en vinden in de keuken het lichaam van hun moeder, in een plas bloed. In het atelier vinden ze het lichaam van hun vader.

2,335

(831 replies, posted in 1982)

Een getuige zag de VW Santana de dag voor de feiten, rond 16u00, in de Rue Pré des Querelles in Waver. Wanneer hij een paar minuten later weer langskwam, ontdekte hij een zakmes op de grond naast het voertuig, met de woorden “Vendetta Corsa” op het lemmet geschreven.

In de winkel van Dekaise waren op het moment van de feiten drie mensen aanwezig: Daniel Dekaise zelf en twee klanten. Wanneer de gangsters binnen komen en hen bedreigen, vraagt één van de gangsters of iemand van hen kinderen heeft.

Op een bepaald moment zegt één van de gangsters: “Ca va, j’ai trouvé ce qu’on cherchait …” Daarna worden Dekaise en de twee klanten gefouilleerd en worden hun portefeuilles afgepakt. Terwijl ze gefouilleerd worden zegt één van de gangsters: “Fait attention qu’ils ne soient pas armés”. Eén van de gangsters zegt daarna: “On a ce qu’il faut. On se casse …” Daarop wordt één van de klanten nogmaals gefouilleerd.

2,336

(568 replies, posted in Bende Bouhouche-Beijer)

Tiens wrote:

Er zijn namen geplakt aan feiten toegewezen aan de Bende van Nijvel.

Natuurlijk, maar namen plakken is niet genoeg. Je moet het kunnen bewijzen in de assisenzaal.

Je kan voor ieder feit van de Bende van Nijvel een lijstje maken van namen van verdachten. Sommige zijn al gekend en staan op dit forum. Andere zijn nog nooit genoemd in boeken of in de pers. Je hebt daarin categorieën: mogelijke verdachte, verdachte en hoofdverdachte. De lijst mogelijke verdachten is natuurlijk veel langer dan de lijst hoofdverdachten. (Die categorieën heb ik zelf verzonnen.)

Spectator Of Life wrote:

Mooi voorbeeld was de conclusie dat de kans groot is dat huurling Beuckels tipgever zou zijn betreffende de favoriete vondst. Als dan wordt gevraagd naar bron en onderbouwing blijft het stil.

Ik krijg van verschillende kanten informatie. Om de personen te beschermen - omdat ze mij in vertrouwen nemen - kan ik de bron niet altijd noemen.

Ik heb ook niet gezegd dat de kans groot is, ik heb gezegd dat we ons die vraag moeten stellen. Vermits Beuckels een informant was van Vermeersch.

Spectator Of Life wrote:

Ook dat laatste, hoofdverdachte om niet te zeggen absolute hoofdverdachte, is iets dat er zeer makkelijk tegenaan wordt gegooid. Voor mij zijn er een zestal absolute hoofdverdachten, dat zijn al jaren dezelfde en de meerderheid hiervan komen uitgebreid aan bod in de gerespecteerde literatuur.

Wat is gerespecteerde literatuur? Heeft er ooit een journalist het hele gerechtelijk dossier naar de Bende van Nijvel gelezen? Nee. Het feit dat steeds weer dezelfde namen herhaald worden, zegt absoluut niets over de betrokkenheid van die persoon bij de Bende van Nijvel. Dat betekent alleen dat de journalisten steeds dezelfde informatie herkauwen.

Dit dossier bevat duizenden namen. Veel van die namen heb ik hier recent toegevoegd: individueel of in "bende-vorm". Betekent dit dat ik alle namen in het dossier ken? Nee, absoluut niet. Ik wil vooral aantonen dat het dossier zoveel groter is dan Bouhouche en Beijer. Dat er personen zijn die belangrijkere verdachten zijn dan Bouhouche (Beijer zie ik zelfs niet meer als mogelijke verdachte).

2,337

(11 replies, posted in Bewijsstukken)

De dertien sleutels:

  • 4 sleutels voor Alfa Romeo-wagens.

  • 1 sleutel van het merk Union. Deze zou gebruikt zijn door de firma British-Leyland. Voor deuren en koffers van de wagens van het type Princess, Jaguar en Allegro.

  • 1 sleutel voor een Fiat

  • 1 sleutel, model Yale, van het merk Mister Minut.

  • 1 sleutel voor BMW

  • 1 sleutel van het merk Safe-Torino

  • 1 sleutel voor Audi. Het gaat om een sleutel van een Audi 80, model van 1976 tot 1978

  • 1 sleutel voor VW. Het gaat om een sleutel voor een VW Coccinelle, model van 1960 tot 1970.

  • 1 sleutel voor VW. Het gaat om een sleutel voor een bestelwagen, model van 1972 tot 1980.

  • 1 sleutel voor VW. Het gaat om een sleutel voor een Golf, Sirocco, Santana of Passat, model van 1974 tot 1983.

2,338

(9 replies, posted in Bewijsstukken)

Het was de krant van 12 september 1982.

2,339

(37 replies, posted in Filière Boraine)

Het is me nooit eerder opgevallen maar onderzoeksrechter Schlicker is nooit komen getuigen op het Borinage-proces:

(…) Intussen heeft advocaat-generaal Dessart vernomen dat onderzoeksrechter Schlicker nog tot het einde van deze maand in ziekteverlof zal zijn. De verdedigers willen nog overleggen over de vraag of zij van zijn getuigenis willen afzien.

Bron: Gazet van Antwerpen | 19 April 1988

(...) Ook werd nog meegedeeld dat onderzoeksrechter Schlicker wegens ziekte niet kon komen getuigen, waarna de verdediging aan de ondervraging van de betrokkene verzaakte.

Bron: Gazet van Antwerpen | 27 April 1988

2,340

(109 replies, posted in 1985)

pyrénéen wrote:

De gemiddelde duur van een bankoverval in Italië (het Europese land waar er de meeste plaatsvinden) bedraagt 4,27 seconden.

Amai, die Italianen zijn snel ... smile

Er is geen enkel element in de tijdlijn van de gebeurtenissen in Aalst die er op wijzen dat ze gewacht hebben op bepaalde personen of bepaalde omstandigheden. Ze hebben zich geparkeerd op de achterste parking (parking 3), zijn uitgestapt en naar het warenhuis gewandeld. Onderweg hebben ze een gijzelaar genomen die ze hebben vermoord voordat ze het warenhuis zijn binnen gegaan. In het warenhuis hebben ze kassa's leeg gemaakt en het geld in het bureau verzameld. Daarna zijn ze naar buiten gewandeld, naar hun auto, en zijn ze langzaam vertrokken.

Op geen enkel moment is er gewacht. Hadden ze sneller kunnen zijn? Natuurlijk. Maar ze waren overmoedig genoeg om niet snel te handelen.