Samenvatting
Wat? Moord op Alfred Derly, uitbater van een wapenwinkel
Wanneer? 2 Maart 1984
Waar? Rue de Lannoy 197 in Roubaix » Google Maps
Wie? Eén onbekende man. De naam van Claude Nitelet werd genoemd als mogelijke verdachte.
Hoe? Alfred Derly werd vermoord met een nekschot
Wapen? .22 LR
Status: Onopgelost
Alfred Derly had eerst een elektriciteitszaak. Die heeft hij in 1947 geopend in de Rue de Lannoy nummer 334 in Roubaix. De naam van zijn winkel was “Au Grand Cheval Blanc”. Tijdens de jaren ’60 maakte hij regelmatig reclame voor zijn winkel in lokale kranten en magazines.
In het begin van de jaren ’70 kwam zijn zoon - die ook Alfred heet - hem helpen in de winkel en veranderde de naam naar “Alfred Derly et Fils”. Alfred breidde het bedrijf geleidelijk uit met een assortiment huishoudelijke elektrische apparaten en videobewakingsapparatuur.
De zaken werden moeilijker aan het einde van de jaren 1970, toen de concurrentie van supermarkten in huishoudelijke apparaten, kroonluchters en alarmen heviger werd. En Alfred, die al sinds zijn kindertijd gepassioneerd was door wapens, had een heel specifiek idee in zijn hoofd: een wapenwinkel openen in Roubaix.
De kans deed zich voor in 1978, toen hij van Lucien Lagache een pand kocht op de Rue de Lannoy nummer 197, met een oppervlakte van meer dan 600 m2. De locatie werd vroeger gebruikt door Divol, een groothandel in groenten en fruit. De gevel werd in 1973 verbouwd door de eigenaar, Lucien Lagache; een grote etalage vervangt nu de twee kleine etalages om het gebouw een commerciëlere uitstraling te geven.
Alfred Derly voerde vervolgens in 1981 een aantal werken uit, namelijk: het verlengen van de toegangspoort onder het portaal, het inrichten van het interieur van zijn winkel en vooral het installeren van doeltreffende beveiligingssystemen, wat essentieel is voor een wapenwinkel.
Aan het einde van het terrein bouwde hij een 17 meter lange schietbaan in de kelder en richtte hij de schietclub op: La 357 Roubaisienne.
Alfreds doel is natuurlijk om schietwapens te verkopen aan zijn klanten, maar hij biedt ook aan om ze op te slaan in zijn kluizen, in afwachting van toestemming om ze te bezitten. Het is een zeer goede strategie om een bedrijf op te starten, want het is een groot succes. La 357 Roubaisienne is een privé sportclub en een federale schietbaan die is aangesloten bij de FFT Fédération Française de Tir.
Plotseling, op 2 maart 1984, was er horror: Alfred Derly werd in zijn winkel vermoord door een onbekende man, met een 22 LR kogel in zijn achterhoofd.
Buurtbewoners waren ontzet en kwamen het nieuws buiten de winkel vertellen. De politie deed een eerste onderzoek. Alfred Derly was goed bekend en stond hoog aangeschreven in de buurt. Hij was ook vicevoorzitter van de winkeliersvereniging van de rue de Lannoy.
Het onderzoek liep vast. De recherche publiceerde een compositietekening in de lokale pers in een poging de dader van het misdrijf te vinden, maar tevergeefs. De moordenaar werd nooit gevonden.
Enige tijd later nam Didier Masquelier, een lid van de schietclub, de winkel van de wapensmid over. Hij werd voorzitter van "La 357 Roubaisienne" en zette de zaak voort.
Bron » ateliers-memoire.com (de tekst is vertaald met Deepl)
Een betere versie van de robotfoto:
