Hoewel de strijdende partijen in de Centraal-Afrikaanse Republiek in februari 2019 een vredesverdrag hebben ondertekend, woedt de oorlog in de voormalige Franse kolonie nog steeds. In de algemene verwarring die daar heerst, duikt een Italiaan op: Elio Ciolini.
Zijn naam komt voor in het rapport van het deskundigenpanel van de Verenigde Naties over de Centraal-Afrikaanse Republiek over de situatie in het Afrikaanse land. Elio Ciolini wordt ook voorgesteld als Bruno Lugon, die altijd heel dicht bij extreemrechts heeft gestaan en een strafblad heeft over de hele wereld. De mannen van de VN hebben van de Veiligheidsraad de opdracht gekregen om gedetailleerde informatie te verzamelen over hem, een persoon die bekend is in Italië en de rest van de wereld. Typ gewoon zijn naam op Google en je kunt alles vinden: hij wordt een fixer genoemd, in het centrum van misleiding en andere obscure feiten.
Ciolini, geboren in 1942 in Florence, heeft tijdens zijn omzwervingen vaak valse identiteiten gebruikt om zijn fraude te scoren, enzovoort.
Onze "illustere" medeburger kwam de Centraal-Afrikaanse Republiek binnen in januari 2020 met een pas uitgegeven door het consulaat van Douala (Kameroen) met de naam Bruno Raul Rivera Sanchez, een Peruaans staatsburger; hij zou deze identiteit in het verleden hebben gebruikt voor zijn kennissen met Zuid-Amerikaanse drugshandelaren en meer.
Het document geeft als reden aan: "speciale adviseur van de president". Een kopie van de pas en de intrekking ervan, afgegeven door het presidentschap van Bangui op 3 juni, is ook opgenomen in het rapport van de VN-experts.
Eenmaal aangekomen in het Afrikaanse land, kwam hij in contact met politieke figuren van de oppositie, evenals leiders van gewapende groepen, en legde uit dat hij "belangrijke mensen in de VS vertegenwoordigde", of een "groep die verantwoordelijk is voor sociale veranderingen in de wereld", voor het steunen van een regime-verandering, gericht op het verdrijven van de huidige president Faustin-Archange Touadéra en klaar om een bijeenkomst in Marokko te organiseren.
Volgens Jeune Afrique hebben verschillende bronnen, waaronder leden van gewapende groepen en politieke actoren, de groep deskundigen van het VN-hoofdkwartier laten weten dat Ciolini, alias Lugon, alias Rivera Sanchez, zou hebben verklaard toegang te hebben tot bewapening en internationale politieke steun te genieten. (onlinekrant met Afrikaans politiek nieuws gepubliceerd in Parijs) en CNC (omroeporganisatie voor 51 procent in Chinese handen), evenals lokale kranten. Volgens onderzoek van verslaggevers had de Italiaanse fixer ook contacten met de Rus Dimitri Alexandrov, persvoorlichter van Valery Zakharov, veiligheidsadviseur van president Touadéra.
Feit is dat na de intrekking van Ciolini's mandaat, uitgevaardigd op 3 juni 2020 door het Centraal-Afrikaanse voorzitterschap, volgens sommige bronnen onze landgenoot weer in het niets zou zijn verdwenen. Nu moet ik nog begrijpen wat de echte principes van de Florentijnen waren: Russen, Fransen of anderen?
In Italië verdiende het personage de voorpagina's van grote kranten toen hij probeerde het onderzoek naar het bloedbad in Bologna op een zijspoor te houden. In 1982, terwijl hij wegens fraude in een Zwitserse gevangenis werd vastgehouden, vertelde hij een van de Italiaanse onderzoeksrechters dat het bloedbad zou zijn uitgevoerd door de spookmetselaarsloge "Monte Carlo". Journalist Antonella Beccaria legde op meesterlijke wijze de feiten van die tijd bloot in een boek, The fixer: story of Elio Ciolini, de man die alles wist .
Zoals hierboven vermeld, is de situatie in Centraal-Afrika altijd gespannen en precair; MINUSCA (Integrated Multidimensional Mission for Stabilization in the Central African Republic) en het leger jagen al maanden op de gewapende groep 3R (Retour, Réclamation et Réhabilitation), onder leiding van Bi Sidi Souleymane, alias Sidiki Abbas, eveneens gesanctioneerd door de VS en de VN-Veiligheidsraad.
Terwijl de leider en zijn vertrouwde volgelingen zich verscholen in de dichte wildernis, kondigden de autoriteiten van Bangui, de hoofdstad van het land, op 17 augustus aan dat ze de controle over de stad Koui, in het noordwesten van het land, een bolwerk van de 3R groep. De actie was ook mogelijk dankzij de tussenkomst van de Franse luchtmacht, die op 14 augustus met haar gevechtsvliegtuigen de actie ondersteunde van de VN-vredeshandhavers van MINUSCA, bondgenoten van de regering.
Het hoofd van de 3R, voornamelijk bestaande uit Fulani, is een van de ondertekenaars van het vredesverdrag dat in februari 2019 in Karthoum, de hoofdstad van Soedan, werd ondertekend. Een andere leider van de groep, generaal Bobo, belast met de verdediging van de 3R's, zei dat hij verbaasd was over deze massale aanval, aangezien zijn baas herhaaldelijk om een ontmoeting met de regering verzocht. Helaas zou Bangui - volgens de rebellenleider - nooit antwoord hebben gegeven op dit verzoek.
Ondertussen bereidt de voormalige Franse kolonie zich voor op verkiezingen, gepland voor eind dit jaar. Een verkiezing met een hoog risico, aangezien vrede, ondanks het verdrag van 2019, nog ver weg is. De activiteit van de gewapende ex-Séléka-groepen (meestal aanhangers van moslims) en anti-balaka (bestaande uit christenen en animisten) is nog steeds levendig en ook de aanwezigheid van buitenlandse huurlingen, vermeld in het rapport van VN-experts, belast met toezicht het wapenembargo, zouden ze medeverantwoordelijk zijn voor verschillende gewapende aanvallen.
Cornelia I. Toelgyes