Robotfoto Bende-reus gelinkt aan aanslag op rijkswachter
De robotfoto die van de reus van de Bende van Nijvel werd verspreid, gelijkt op de tekening van de persoon die in 1981 een auto stal waarmee een aanslag werd gepleegd op een rijkswachtofficier. Maar het is voorbarig te stellen dat het om dezelfde persoon zou gaan.
In oktober 1998 verspreidde het gerecht van Charleroi een affiche met vijf robotfoto’s van mogelijke leden van de Bende van Nijvel, verantwoordelijk voor ten minste 28 doden in de jaren ’80. De daders werden nooit gevonden. Op 5 januari van dit jaar onthulde Gazet van Antwerpen dat een afbeelding op die affiche (foto 19) een opvallend sterke gelijkenis vertoonde met een robotfoto die werd gemaakt na de overval in de Delhaize te Aalst op 9 november 1985.
Op 13 januari jl. verspreidde het gerecht het bericht dat foto 19 “waarschijnlijk de reus van de Bende van Nijvel weergeeft”. Een getuige meldde zich bij de speurders. Hij maakte hen erop attent dat de reus op foto 19 sterk gelijkt op de persoon die afgebeeld staat op een robotfoto uit 1981! Die werd gemaakt na een mislukte aanslag op rijkswachtkolonel Herman Vernaillen in oktober 1981.
In de nacht van 26 op 27 oktober 1981 werd Vernaillen voor de deur van zijn villa in Hekelgem onder vuur genomen. De rijkswachtofficier moest met zware verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. De voormalige rijkswachter Madani Bouhouche, meermaals genoemd in de Bende-saga, werd van de aanslag verdacht.
Onvoldoende
Bij de aanslag op Vernaillen maakten de daders gebruik van een Mazda 626, die voordien in Brussel was gestolen. Op basis van de enige getuige van die autodiefstal werd toen een robotfoto gemaakt. De tekening van de Mazda-dief uit 1981 vertoont gelijkenis met foto 19 van de vermoedelijke Bende-reus die onlangs is verspreid.
“Ook wij kunnen alleen maar die gelijkenis vaststellen”, aldus advocaat-generaal Claude Michaux, die het Bende-onderzoek begeleidt. “De getuige van de autodiefstal in 1981 is opnieuw ondervraagd. Die gelijkenis van de robotfoto’s vormt geen ultiem bewijs. We zoeken verder.”
Anderzijds hebben sommigen in de robotfoto van 1981 een man herkend die destijds werd genoemd bij een gewapende overval in Antwerpen. Het ging om de Brusselse rijkswachter E. Toen de robotfoto in 1981 was gemaakt, had E. ze trouwens tijdens zijn dienst weggemoffeld uit een opsporingsdossier van de rijkswacht. E. Werd nadien uit het korps gezet. (*)
Na de verspreiding, begin 1999, van de robotfoto van de reus merkten de speurders de gelijkenis op met een crimineel die vorig jaar is opgepakt. Maar onderzoek heeft aangetoond dat die misdadiger niets met de Bende-overvallen te maken heeft gehad.
Lange tijd ging het gerecht ervan uit dat de inmiddels ontslagen rijkswachter Christian Amory de reus van de Bende van Nijvel zou geweest zij. Maar de man op foto 19 lijkt hoegenaamd niet op Amory. Zowel een DNA-onderzoek als een test met de leugendetector hebben de verdachtmaking van Amory naar het rijk der fabeltjes verwezen. Met een robotfoto alleen bewijs je niets!
Bron: Gazet van Antwerpen | 10 april 1999
(*) De "E." in dit verhaal is hoogstwaarschijnlijk Guy Ergo.