7,781

(11 replies, posted in Gladio - Staatsveiligheid)

Tijdens een lang interview dat ik [Guy Bouten] van Massart afnam, vertrouwde hij me toe dat Raes bij bevriende journalisten rondstrooide dat extreemrechts "zijn dienst had gepenetreerd om hem te destabiliseren" en dat Smets een slachtoffer was dat de WNP voor zijn kar had gespannen. Collega Patrick Van Molle vertelde hem dat de top van de Staatsveiligheid voogdijminister Jean Gol in de maling had genomen en hem hun versie deed slikken.

Bron: De Bende van Nijvel - verraad, manipulatie, geheime diensten | Guy Bouten

7,782

(13 replies, posted in Gladio - Staatsveiligheid)

Ik neem voor de volledigheid even het hele stuk over SSP over uit het derde boek van Guy Bouten:

Inspecteur Michel Dufrane kreeg begin 1981 het verzoek van Smets om toe te treden tot de section spéciale SSP:

"Il m'a dit que c'était un service chargé de faire toutes les crasses de Raes et les coups les plus tordus que l'on puisse imaginer."

Daarop ging Dufrane te rade bij Van Gorp:

"C'est alors que celui-ci m'a dit que Raes était devenu fou et qu'il, s'il créait cette section, finirait en justice."

Uit pv 000340 van 15 februari 1988 van de BOB van Waver bleken Christian Smets, Christian De Roock, Francis Latour, Jean-Marc Devivier, Luc Messens, Dirk Messens en Piet Browaeys lid te zijn van deze speciale sectie. Overdreef Dufrane? Nam hij wraak omdat hij bij de Staatsveiligheid door zijn lidmaatschap van de CEPIC als een spion van de Bonvoisin werd beschouwd?

Volgens hoofdcommissaris Massart was de uitlating van Dufrane over "les crasses de Raes" misschien kort door de bocht, hoewel ook hij niet met zekerheid kon zeggen wat de juiste opdracht was van de 'SSP'. Alles bij de Staatsveiligheid was immers gecompartimenteerd, zodat niemand precies op de hoogte was van de bezigheden van de collega's. En toch bleef het raadsel compleet.

Onderzoeksrechter Lyna vertelde mij dat Raes haar eens vroeg: "Etes-vous au courant des crimes ou des délits que nous aurions commis à la Sûreté?" Waarom stelde Raes die vraag als er helemaal niets aan de hand was? Raes - die haar op een onbewaakt moment eens toevertrouwde: "Notre métier est de mentir" - joeg Lyna met zijn houding en gedrag meermaals de gordijnen in.

Bron: De Bende van Nijvel - verraad, manipulatie, geheime diensten | Guy Bouten

7,783

(9 replies, posted in Gladio - Staatsveiligheid)

In de jaren '80 woonde Christian Smets samen met Suzanne Friedman, een joodse vrouw die inspectrice was bij de Staatsveiligheid en later promoveerde en commissaris werd.

Bron: De Bende van Nijvel - verraad, manipulatie, geheime diensten | Guy Bouten

7,784

(6 replies, posted in Gladio - Staatsveiligheid)

Ik [Guy Bouten] ontmoette Chevalier eerst in Scheveningen en later in Den Haag, waar hij na zijn ontslag bij de Staatsveiligheid was tewerkgesteld. Zijn statement was duidelijk: 'Ik vermoedde dat Smets een sterke machtspositie wilde innemen. Hij was een echte bazenpoeper, een slijmbal die hoopte dat men niet meer om hem heen kon. Daarom infiltreerde hij in de WNP. Hij sprak hij me eens aan en citeerde een Chinees spreekwoord: "Geduldig zal ik op de brug van de rivier wachten tot de lijken van mijn vijanden aanspoelen." Het klinkt nu misschien belachelijk, maar ik ervoer dat als een bedreiging.'

'Na de ontdekking van de WNP verwittigden we hoofdcommissaris Van Gorp en vroegen we hem om Latinus te laten schaduwen. Maar Smets weigerde. Ik herinner me nog zijn woorden: "Une filature sur Paul [Latinus], ça jamais!" Wij hebben trouwens nooit geloofd dat de aanslagen van de Bende van Nijvel geïsoleerde feiten waren van gewone bandieten. Het was te goed georganiseerd. Zo feilloos optreden en telkens in het niets verdwijnen zonder sporen achter te laten, tenzij valse? Daarvoor waren het inzicht en het organisatietalent van hogere officieren nodig.'

'Wij ontdekten in het begin van de jaren tachtig dat op de ledenlijsten van heel wat extreemrechtse groeperingen de namen voorkwamen van huurlingen, rijkswachters en militairen. In bepaalde gevallen waren die organisaties betrokken bij illegale wapentrafieken. Vreemd genoeg werd ons verboden nog langer contact te hebben met onze informanten, waardoor de controle op die gevaarlijke organisaties verdween en de weg naar de wanorde openlag. En dan werd onze sectie eind 1984 opgedoekt [Chevalier heeft het over Sectie B2C]. Men wilde geen pottenkijkers, we moesten weg en werden allemaal overgeplaatst. Raes probeerde zelfs mijn collega Kausse gek te laten verklaren, een methode die de KGB toen in de Sovjet-Unie toepaste. Net op het moment dat de CCC en de Bende van Nijvel keihard toesloegen, moesten wij ons speurwerk stopzetten. De boycot was een feit.'

Bron: De Bende van Nijvel - verraad, manipulatie, geheime diensten | Guy Bouten

7,785

(80 replies, posted in Gladio - Staatsveiligheid)

Albert Raes gedroeg zich als een Janus, enerzijds de commis de l'état die de staat en de democratie openlijk liefhad, anderzijds de tiran die zijn personeel behandelde als pionnen op een schaakbord en de agenten die hem tegenwerkten onverbiddelijk op een zijspoor deed belanden. Dat laatste leverde hem de bijnaam le roi Albert op. Hij werd gehaat door extreemrechts, dat hem brandmerkte als een agent van de KGB, en door extreemlinks vanwege zijn nauwe banden met Opus Dei en het koningshuis.

Raes had veel vijanden. Een van hen was Vanden Boeynants, met wie hij in 1978 in een zwaar conflict verzeilde nadat hij verzuimd had de minister van Defensie in te lichten over de aanwerving van huurlingen door vijanden van het Mobuturegime. Kabinetschef Nicolas de Kerchove d'Ousselghem was getuige van de woedende uitval van zijn baas tegen de meesterspion. Raes zou het affront nooit vergeten en zwoer op wraak.

Dat verklaarde waarom commissaris Smets baron de Bonvoisin ging zwartmaken bij Raes, want daardoor kon hij VDB onrechtstreeks treffen en tegelijk bij zijn baas in een goed blaadje staan. De beruchte CEPIC-nota van 19 mei 1981 was er mogelijkerwijs het gevolg van. Daarin werd het politieke vehikel van VDB en baron de Bonvoisin gelinkt aan de financiering van extreemrechts en het Front de la Jeunesse. Dat betekende de politieke defenestratie van VDB, want een groot deel van de rechtervleugel van de PSC liep over naar de PRL van Gol. Christian Smets en zijn informanten, de journalisten Offergeld en Dumont, hadden een grote invloed op de redactie van het rapport.

Bron: De Bende van Nijvel - verraad, manipulatie, geheime diensten | Guy Bouten

7,786

(61 replies, posted in Gladio - Staatsveiligheid)

De officiële Belgische Stay Behind werd in november 1990 ontbonden. De organisatie bestond op dat moment nog uit vijftien actieve militairen, verantwoordelijk voor de vorming en logistiek, en een tiental gepensioneerde militairen, inclusief rijkswachters, die de rekrutering en het instrueren van een veertigtal clandestiene agenten voor hun rekening namen, van wie een aantal actief was in de illegale wapenhandel. Ongetwijfeld raakte een dissidente fractie in de ban van hetzelfde anticommunistische discours van enkele diehards met NAVO-connecties. Ze deden net zoals in Italië een beroep op extreemrechts met connecties in de onderwereld. Zo ontstond de 'Bende van Nijvel'.

Bron: De Bende van Nijvel - verraad, manipulatie, geheime diensten | Guy Bouten

7,787

(356 replies, posted in Speurders)

kenza wrote:

Domme vraag maar waarom werd Eddy Vos bedreigd?

Daarover kan je hier meer lezen » Forum

7,788

(13 replies, posted in 1980-1989)

Deze feiten zouden het werk kunnen zijn van Johnny Mottry en zijn Lada-bende.

7,789

(4 replies, posted in Organisaties)

Wanneer in een later stadium meerdere onderzoekscellen worden gevormd, wordt evenmin voorzien in centrale sturing. Dit gebeurt slechts in het begin van 1988, met de aanduiding van een "substituut nationaal coördinator", de heer Jonckheere. Zo wordt althans op het niveau van het openbaar ministerie een sturende voorziening getroffen. Meerdere auteurs wijzen er dan ook op dat in dit opzicht de bende van Nijvel heel anders werd aangepakt dan de CCC. In dit laatste geval werd al snel - op 17 september 1984 - overgegaan tot de oprichting van de AGG (Anti-terroristische Gemengde Groep), terwijl in het eerste geval een dergelijk coördinerend orgaan niet werd geschapen. En ... hoewel, in de ogen van sommigen althans, ook de bende van Nijvel trekken van een terroristische groep vertoonde, werd de AGG ook niet benut om meer centrale sturing te geven aan het onderzoek naar de bende van Nijvel (234).

Bron: Verslag Tweede Bendecommissie (bijlage 1 en 2)

Voetnoot 234 geeft nog deze informatie:

Zie PD, 264-265. De auteurs geven hierbij aan dat de 23e brigade van de gerechtelijke politie, die in het najaar van 1987 werd opgericht, geen equivalent van de AGG vormt.

Onderzoeksrechter Troch heeft i.v.m. zijn onderzoek ooit contact opgenomen met AGG (of was dit althans van plan):

Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat Troch, kennelijk geïnspireerd door de discussie over Gladio, op 14 november 1990 een kantschrift richtte aan Delta met het verzoek:

"(...) contact op te nemen met de AGG ten einde te vernemen of het door hen gevoerde onderzoek i.v.m. Gladio eventuele (...) gegevens oplevert i.v.m. onze onderzoeken in de zaak Temse en Aalst."

Deze opdracht heeft echter evenmin tot resultaat geleid. En dit kon eigenlijk ook niet meer. Want het moment waarop ze werd uitgeschreven lag in de buurt van het tijdstip waarop de onderzoeken naar de overvallen te Temse en Aalst zouden worden overgeheveld naar Charleroi. Het was met andere woorden de parlementaire onderzoekscommissie die zich in de Gladio-affaire heeft verdiept, die zou aantonen dat de opdracht in kwestie - die misschien ook wel uit nood was geboren - zeker niet van relevantie was gespeend.

Bron: Verslag Tweede Bendecommissie (bijlage 3)

Getuige De Saeger merkte tijdens zijn verhoor op dat waar er in het geval van de CCC onmiddellijk werd overgegaan tot de aanwijzing van nationale magistraten, men in het geval van de bende van Nijvel niets had gedaan, "en er werd ook geen nationaal magistraat aangesteld". Dit is dus niet helemaal waar (verhoor De Saeger, 29 april 1997, 43). In aansluiting hierop moet niettemin worden gewezen op de opmerking van getuige Van Den Berghe dat "voor de AGG het bende-onderzoek geen prioriteit was. Ik geloof dat de toenmalige minister van Justitie zei dat de AGG zich niet zou inlaten met het onderzoek naar de Bende van Nijvel. Ze hebben dat wel ooit gedaan inzake de CCC. Ze hebben toen het inlichtingenwerk verricht". Zie verhoor Van Den Berghe, 13 mei 1997, 11.

Bron: Verslag Tweede Bendecommissie (bijlage 6 en 7)

7,790

(4 replies, posted in Organisaties)

Sinds 1 december 2006 is het Coördinatieorgaan voor de dreigingsanalyse, of kortweg OCAD, operationeel. Dit orgaan, dat de opvolger is van de Antiterroristische Gemengde Groep (AGG), maakt punctuele of strategische evaluaties over de terroristische en extremistische dreigingen in en tegen België. Het doet dit voornamelijk op basis van inlichtingen die het verkrijgt van de zgn. ondersteunende diensten. Dit zijn:

  • de Veiligheid van de Staat;

  • de Algemene Dienst inlichting en veiligheid van de Krijgsmacht;

  • de federale en de lokale politie;

  • de Administratie der Douane en Accijnzen van de FOD Financiën;

  • de Dienst Vreemdelingenzaken van de FOD Binnenlandse Zaken;

  • de FOD Mobiliteit en Vervoer; en

  • de FOD Buitenlandse Zaken, Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking.

De dreigingsevaluaties zijn bestemd voor de diverse politieke, administratieve of gerechtelijke overheden die enige verantwoordelijkheid dragen op het vlak van veiligheid. Het zijn die overheden die uiteindelijk de gepaste maatregelen zullen moeten treffen om een eventueel gedetecteerde dreiging af te wenden. Het orgaan staat onder het gezamenlijke gezag van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie.

Bron » www.comiteri.be