Arrestatie van Bende van Nijvel is een giller!
“Een giller van formaat, op niets gesteund en dus een voorbeeld van sensatiejournalistick”, zo heeft het parket van Dendermonde het bericht ontkend dat gisteren in een Gentse en in een Waalse krant was verschenen, als zouden er in de gevangenis van Dendermonde vier verdachten opgesloten zitten die leden zouden zijn van de bende van Nijvel.
Wij hebben wel de daders van drie recent gepleegde postovervallen ontmaskerd, aldus procureur des konings De Saegher. Het gaat om een kwartet dat al enkele weken in de nor zit en afkomstig is uit het Brusselse.
De vier zijn de daders van de postovervallen te Baasrode op 24 juni en 24 september vorig jaar. In het postkantoor aan de Scheepswerfstraat aldaar werd toen respectievelijk één miljoen en 200.000 fr. buitgemaakt. De overvallen werden gepleegd door telkens drie gewapende overvallers die later vluchtten in een zware Duitse wagen.
De opgesloten bendeleden hebben ook de overval begin dit jaar op het wisselkantoor Stevens te Ranst gepleegd, zo is inmiddels gebleken. Ook daar werd voor enkele honderdduizenden frank buitgemaakt en ook daar vluchtten de daders met een gestolen wagen.
Reus
Dat zijn de feiten, doch het parket van Dendermonde ontkent krachtig elke link naar de bende van Nijvel en de arrestatie van de mogelijke “reus”, volgens beide kranten een 1,87 meter grote jonge man die er bovendien van verdacht wordt in Oostende een overval te hebben gepleegd op beleggingsadviseur Swartebroeckx uit Wetteren.
Bij het parket van Dendermonde is over de zogenaamde reus, door de kranten beschreven als ene Peter A., gewoonweg niets bekend. De man zit zeker niet in de gevangenis. “Meer nog, voor ons is hij niets meer dan een legende!” aldus procureur des konings De Saegher, daarin bijgetreden door de substituten Acke en Souffriau en door de onderzoeksrechters Tas en Troch.
De aanhouding van het kwartet dateert overigens niet van gisteren. D.S, L.G., D.S. en S. zitten al enkele weken in de nor. De raadkamer heeft hun aanhouding inmiddels al enkele keren bevestigd.
Ook de link die door de kranten gelegd wordt naar de bloedige overval op het Walibi-pretpark te Waver wordt door het Dendermondse gerecht formeel ontkend.
De vier gearresteerden zouden met de aldaar gepleegde overval en de moord op een bankloper helemaal niets vandoen hebben. De verklaring als zou een van de vier, andermaal de zogeheten reus, door een getuige van de overval inmiddels herkend zijn, wordt door het Dendermondse parket al even beslist tegengesproken. De procureur wijst erop dat het Walibi-onderzoek in handen is van het parket van Nijvel en dat Dendermonde daarmee helemaal niets te maken heeft.
Nog meer geruchten als zou er op last van het parket van Dendermonde in de Zenne te Buizingen naar wapens gedregd zijn, werden door het parket al even krachtig gelogenstraft.
Procureur des konings De Saegher blijft bij alle trammelant rond een mogelijke arrestatie van de Bende van Nijvel opvallend rustig. ”Bij de arrestatie van elke bende behoort het tot de taak van de politie of rijkswacht om na te gaan of er connecties zijn met mogelijke andere bendes, met mogelijke andere overvallen. Daaruit besluiten dat elke flink uit de kluiten gewassen kerel ‘de reus’ is en dat elke bende ‘van Nijvel’ is, kan je gewoon als stompzinnig klasseren!” Aldus de Dendermondse procureur.
Bron: Gazet van Antwerpen | 21 Maart 1986
Arrestatie maar nog geen spoor naar Bende van Nijvel
Het onderzoeksteam dat zich met de zogeheten “Bende van Nijvel” bezighoudt drukt erop dat het uiterst voorbarig is te stellen dat de gearresteerden, die in de Dendermondse gevangenis vertoeven, de moorddadige bendeleden zijn.
Meer nog: geen enkel spoor tot nog toe in die richting, sommige speurders voegen daar zelfs aan toe dat de gearresteerden, Philippe D.S. [De Staerke], zijn broer en twee andere verdachten, allen aangehouden voor een reeks overvallen in het Dendermondse, nog niet eens werden verhoord over hun eventuele medeplichtigheid aan de hold-ups te Eigenbrakel, Overijse en Aalst, en evenmin over de overval bij Walibi te Waver. Gisteren raakte bekend dat nog een vijfde verdachte werd gearresteerd. Vandaag wordt een zesde aanhouding verwacht.
Donderdag zochten duikers van het leger in de Zenne te Buizingen ijverig naar wapens. Dit gebeurde na een verklaring van Philippe D.S., die had bekend daar de schiettuigen die werden gebruikt bij de hold-ups te Baasrode en te Ranst te hebben weggeworpen. De speurders hadden vurig gehoopt uit het Zenne-water ten minste één riotgun boven te halen, een wapen dat ook iedere keer door de Bende van Nijvel was gebruikt. Het werd echter een ontgoocheling. De duikers ontdekten wel een tweeloop met afgezaagde loop en kolf, een éénloop-jacht-geweer, patronen kaliber 12 en
twee hoofdkappen. Maar géén riot-gun.
De Bende van Nijvel heeft men bovendien nooit met tweeloop of eenvoudig jachtgeweer weten optreden. Hun arsenaal maakten zij in september 1982 buit bij een overval op wapenhandelaar Dekaise te Waver. Dat arsenaal bestond uit een pistool P38, een FN-pistool 7,65, een Colt Government kal. 45, een .22 Long Rifle, en een riot-gun. De speurders geloofden lang dat het hier om een riot-gun Spas 12 ging, maar uiteindelijk stapten zij van deze veronderstelling af, omdat bij Dekaise nooit zulk type riot-gun werd geroofd.
En door een ongelooflijk toeval konden alle Spas 12's, die in 1982 en 1983 in België waren verkocht (en dat waren er uiteindelijk bitter weinig), terug worden opgespoord.
Reus
Bij de gearresteerden te Dendermonde bevindt zich ook een persoon die meer dan 1m90 meet. Dit gaf aanleiding tot allerlei wilde speculaties dat het de “reus” van de Bende van Nijvel betrof. Een andere gearresteerde, Philippe D.S., een 27-jarige Brusselaar met een zwaar strafregister, vertoefde ooit nog een tijd in het Franse Vreemdelingenlegioen, en had net als zijn broer de roemruchte reputatie om voor niets of niemand uit de weg te gaan.
Deze aanwijzing was voor sommige kranten al genoeg om daarmee het “militaire” optreden van de Bende van Nijvel te verklaren. Dat de “reus” van Dendermonde mankt, en die van de Bende niet, verklaarden deze kranten door een “valse” reus ten tonele te voeren. Allemaal mooi bedacht, maar vooralsnog van alle vaste grond verstoken.
Bron: Gazet van Antwerpen | 22 Maart 1986
Bende van Nijvel-Baasrode volgende week ontmaskerd
De strop rond de nek van de leden van de zogenaamde lende van Baasrode of Nijvel wordt toegehaald. Meer nog, begin volgende week worden de bendeleden ontmaskerd. Dan zal blijken dat het in feite om een en dezelfde bende gaat, zo werd vrijdagnamiddag door een woordvoerder van het Parket te Dendermonde bevestigd.
Het feit dat de leden van de twee benden mogelijke bewijsstukken in hetzelfde kanaal Brussel-Charleroi dropten, amper enkele kilometer van elkaar verwijderd, heeft hen uiteindelijk de das omgedaan. Zo werden eind vorige week al de safe van de Aalsterse Delhaize en de kogelwerende vesten, afkomstig van een diefstal te Temse, aangetroffen in het kanaal. Beide feiten werden toegeschreven aan de zogenaamde bende van Nijvel.
Donderdagavond werd in Ittre, amper twee kilometer verder, een BMVV bovengehaald, een van de vele BMW's die de voorbije maanden in datzelfde kanaal werden gedumpt. Procureur des Konings De Saeger van het Parket te Dendermonde heeft vrijdag aan onze redactie toegegeven dat de wagen niet lukraak werd opgevist. De vondst was wel degelijk het resultaat van het onderzoek naar de zogenaamde bende van Baasrode, zo genoemd na een achttiental overvallen, waarvan twee te Baasrode.
Die bende van Baasrode had in feite twee afdelingen: een sectie overvallen en een groep die zich vooral met diefstallen inliet. Beide groepen maakten echter vrijwel uitsluitend gebruik van de snelle BMW’s. De dievenbende gapte er zowat dertig overal in Vlaanderen. Van soortgelijke wagens werd elders de nummerplaat verwijderd, wat herkenning moest voorkomen. Enkele wagens werden later gewoonweg in brand gestoken, o.a. te Kobbegem, Knokke en Rijmenam. Andere voertuigen werden gedumpt, vrijwel zeker in het kanaal nabij Ronquières.
Drie verdachten werden aangehouden: Leopold Van Esbroeck (35) uit Anderlecht, Dominique Salesse (30) uit Brussel en Christian Solomé (27) uit Sint-Agatha-Berchem. Van Esbroeck en Salesse bleken ook tot de overvallersploeg van de Bende te behoren.
Bij huiszoekingen werden o.a. echter ook jachtgeweren, revolvers en machinegeweren aangetroffen, eigendom van Philippe De Staerke die algemeen als het brein van de bende wordt beschouwd. Vraag blijft naar de rol van Aposotoles Papadopoulos, een Griek die deel uitmaakte van de bende overvallers. Hij werd vroeger al getipt als de mogelijke “reus” van de bende van Nijvel. Begin volgende week wordt ook over de juiste rolverdeling binnen de bende(n) opheldering verwacht.
Bron: Gazet van Antwerpen | 15 November 1986
Bende van Baasrode Grieks onderonsje
Gisteren, vrijdag, verscheen de Griek Satirios Papadopoulos (31) uit Anderlecht voor de Raadkamer van de Correctionele Rechtbank ten Dendermonde Papadopoulos wordt beschuldigd van bendevorming, meer bepaald lidmaatschap van de bende van Baasrode. Maanden geleden al was zijn jongere broer, Apostoles, voor gelijkaardige feiten aangehouden.
Onder het motto “spreken is zilver, zwijgen is goud” heeft Procureur de Saeger van het Parket van Dendermonde vrijdag zwaar uitgehaald naar de vele gissingen (in de media) over vermeend lidmaatschap van zware jongens bij de zogenaamde benden van Baasrode of Nijvel. Volgens het Parket ontbreken momenteel nog alle bewijzen om vermoedens hard te maken.
Het parket wijst er op dat er tot nog toe slechts één link bewezen werd, namelijk het niet te ontkennen verband - na de recente vondsten in het kanaal Brussel-Charleroi - tussen de overval op de Delhaize te Aalst en de bloedige schietpartij in het bedrijf Wittock te Temse (waarbij de conciërge het leven liet en zijn vrouw zwaargewond raakte).
Alle andere connecties beschouwt de procureur als verzinsels. Zo ontkent de procureur elke mogelijke link tussen het onderzoek naar de zogenaamde Bende van Baasrode en Jean Bultot, voormalig directeur van de rijksgevangenis te Sint-Gillis-Brussel.
Verdere commentaar wil De Saeger niet kwijt. Het Parket van Dendermonde is overigens ook in het verleden steeds bijzonder spaarzaam geweest met toelichtingen. Volgens de Procueur gebeurt dat louter en alleen in het belang van het onderzoek. “Elk woord is een troefkaart in de handen van mogelijke beklaagden. Criminelen genieten op die manier van een riante voorsprong!” zo concludeert de Procureur.
Ondertussen werd wel bekend dat vorige woensdag de Griek Satirios Papadopoulos (31) opgepakt werd te Anderlecht. De man werd nog dezelfde avond te Dendermonde ondervraagd door onderzoeksrechter Freddy Troch, nadien op secreet gezet en vrijdag voor de Raadkamer geleid. De Raadkamer heeft de aanhouding dan ook bekrachtigd. Bendevorming, zo luidt de officiële beschuldiging.
Satirios Papadopoulos zou net als zijn neef, Apostoles Papadopoulos, alias “Serge Le Grec”, deel uitgemaakt hebben van de bende van Baasrode. Die bende pleegde zowat achttien overvallen in dit land, waarvan twee te Baasrode (vandaar de naam).
Apostoles Papadopoulos werd eerder ook aangewezen als de gezochte “reus” van de bende van Nijvel. Bij de overval op de Delhaize te Aalst kon hij evenwel niet betrokken zijn. Serge Le Grec zat immers achter de tralies in Leuven-centraal. Papadopoulos is wel een zware jongen. Zo wordt hij o.a. beticht van een moord op een Franse prostituee.
Omdat het echter vast staat dat de samenstelling van de bende af en toe wisselde, wordt nu vermoed dat Papadopoulos zich af en toe door zijn broer liet vervangen, ook al verschillen beiden duidelijk inzake gestalte (Satirios is veel magerder). Zo lang het gerecht blijft weigeren om duidelijke taal te spreken blijft het echter bij gissingen.
Gisteren werden uit het Kanaal Brussel-Charleroi te Ruisbroek (Brussel) weer autowrakken bovengehaald. Enkele dagen geleden had een schip een stuk uit z’n schroef geslagen op een “onder water verborgen voorwerp”. In aanwezigheid van politie en rijkswacht werden gisteren door een privé-duiker - de kikvorsmannen van het 11e Genie uit Burcht zijn immers voor 2 weken op manoeuvre vertrokken naar het Nederlandse Den Helder - 4 autowrakken op de kanaalbodem ontdekt: 2 VW’s Golf, 1 Audi en 1 Ford Taunus. Alle wrakken zullen door het parket worden onderzocht. Het Parket van Dendermonde was deze week ook nog aan het speuren in het vlakbij Ruisbroek gelegen Sint-Pieters- Leeuw. De De Staerkes waren immers daar woonachtig.
Bron: Gazet van Antwerpen | 22 November 1986
"Le monde est dangereux à vivre! Non pas tant à cause de ceux qui font le mal, mais à cause de ceux qui regardent et laissent faire." Volg ons via »
Facebook |
YouTube