4,251

(12 replies, posted in Onderzoekspistes)

Nee, achter gezocht maar jammer genoeg niet gevonden. Is er een bepaalde reden waarom je het vraagt?

4,252

(80 replies, posted in Magistraten)

fenix wrote:

Tueries du Brabant: “La piste Beijer? Absolument absurde!”, juge Luc Hennart"

De vraag is natuurlijk wat de waarde is van deze uitspraak van Hennart. Hennart is al jarenlang niet meer betrokken in dit onderzoek en heeft zelfs nooit - rechtstreeks - onderzoek gedaan naar de Bende van Nijvel.

Hennart heeft dus absoluut geen idee wat de speurders in al die jaren hebben ontdekt (of niet ontdekt) over Beijer.

4,253

(208 replies, posted in Bibliografie)

fenix wrote:

Ik snap perfect waarom jij over het woord extreem rood valt. Want dit is niet zomaar een reeks he, het is een reeks van de VRT, de "staatstelevisie" dus.

Ik val niet over het woord "extreem rood". Ik vraag me gewoon af waar die extreem rode boodschap dan zit in het verhaal, want ik zie het eerlijk gezegd niet.

4,254

(208 replies, posted in Bibliografie)

De eerste aflevering: het zijn zeer goede acteurs en de serie heeft een goede sfeerschepping van de (rotte) sfeer binnen de rijkswacht en de links-rechts tegenstelling maar ze vertellen een heel complex verhaal in weinig tijd dus het gaat soms wat snel waardoor - volgens mij - niet alles even duidelijk is voor een leek en het verhaal soms wat diepgang en opbouw mist.

fenix wrote:

Mocht er nog ooit een proces komen kan een jury onmogelijk nog objectief beoordelen.

Moest er ooit een proces komen, dan gaat deze serie daar geen enkele impact op hebben.

fenix wrote:

Verder ligt het er vingerdik op dat dit door extreem-rood is gemaakt.

Op welke manier? Ik ben oprecht benieuwd op welke manier die “extreem-rode” boodschap dan naar voren komt.

4,255

(12 replies, posted in Onderzoekspistes)

Bende van Nijvel zou bestaan uit ex-beroepsmilitairen

Tien dagen na de laffe roof en moord bij Delhaize in Eigenbrakel en Overijse groeit bij topspeurders de overtuiging dat de Bende van Nijvel wel eens uit ex-beroepsmilitairen zou kunnen samengesteld zijn. Gisteren vernamen wij in hoge gerechtelijke kringen, dat sommigen onder hen reeds zouden geïdentificeerd zijn, maar die zouden thans verdwenen zijn. Hoe dan ook, in het zoeken naar de “gekke doders” was maandag optimisme eerder dan pessimisme troef.

Als het ware bij deductie is men uiteindelijk in de richting van ex-beroepsmilitairen gaan denken en zoeken. Een nauwkeurig onderzoek van de wijze van optreden van de Bende van Nijvel toont aan, dat het om bandieten gaat die flink getraind zijn, zich goed kunnen oriënteren en bijzonder bedreven bestuurders van wagens kunnen genoemd worden. Dat zij zich telkens met de supersnelle Golf GTI verplaatsen, zou er bovendien kunnen op wijzen dat de bendeleden vrij jong zijn.

Daarnaast is het overduidelijk dat de bende met wapens kan omgaan. Vandaar ook de veronderstelling dat de overvallers op geregelde tijdstippen trainen in snelvuren en juist mikken, wellicht in een eigen schietstand. Tevens neemt men aan dat er binnen de bende een ijzeren tucht moet heersen, wat de enige verklaring zou zijn voor het feit dat er tot dusver niets over is uitgelekt.

Wij vernamen ook nog, dat de Bende van Nijvel tijdens haar weerzinwekkend optreden te Eigenbrakel en Overijse enkele belangrijke steken zou hebben laten vallen. Meer details daaromtrent blijven geheim. Wel liet men verstaan dat zij belangrijke aanduidingen zijn die vooruitgang in het onderzoek zouden hebben mogelijk gemaakt.

Wij vingen wel op dat het parket meent, dat de bandieten zich doorgaans met twee auto’s naar de plaats van de overval begeven, enerzijds om in geval van pech toch mobiel te blijven en anderzijds om het gerecht te misleiden. Het inzetten van twee wagens laat de daders tevens toe in verschillende richtingen te vluchten.

Bron: Gazet van Antwerpen | 8 Oktober 1985

Huiszoekingen voor Bende van Nijvel

Gisteren heeft het parket van Nijvel opdracht gegeven om in het kader van het onderzoek naar de Bende van Nijvel diverse huiszoekingen te verrichten.

Eén van die huiszoekingen gebeurde juist over de grens van Waals-Brabant in Vlaams-Brabant, nabij Halle. Daar werd op bevel van de Nijvelse onderzoeksrechter Christian Baeyens gezocht naar een nog vrij jonge maar gewezen beroepsmilitair die bij de para-commando’s is geweest. De betrokkene heeft een Nederlands klinkende naam maar is wel Franssprekend. Hij beantwoordde aan de persoonsbeschrijving die één van de getuigen van de bloedige overvallen te Eigenbrakel en Overijse, gisteren drie weken geleden, aan de gerechtelijke instanties verstrekte.

Wat de recherche in die woning heeft aangetroffen, geraakte niet bekend. Maar de man zelf werd voorgeleid en in de vooravond reeds te Brussel verhoord. Van die voormalige paracommando, die ook reeds op de Grote Markt te Brussel werd gesignaleerd, maar toen vlugger was dan de politie, geraakte bekend dat hij een sterke drinker is. Vandaar wellicht de twijfel van sommige inspecteurs. Een kerel, zoals de voormalige paracommando, van wie men vermoedt dat hij drinkt als een tempelier, wordt in gerechtelijke kringen niet aangezien als een bandiet die zo professioneel hold-ups pleegt, laat staan in koelen bloede onschuldige mensen doodschiet. Wie veel drinkt, kan niet zo beheerst optreden, werd ons vrijdagavond gezegd.

Niettemin wil het parket van Nijvel de man nu grondig aan de tand voelen. Vorige zondag reeds wilde men hem naar aanleiding van de verkiezingen, één en ander vragen. De ex-paracommando daagde evenwel niet op in het kiesbureau van de Brabantse gemeente waar hij stond ingeschreven.

Reeds op 8 oktober schreven we dat de gerechtelijke diensten een spoor volgden dat naar ex-beroepsmilitairen leidde. Maar, zo verzekerde men ons vrijdagavond, er worden ook nog andere sporen gevolgd.

Bron: Gazet van Antwerpen | 19 Oktober 1985

En na de overval in Aalst verscheen dit:

(...) Ook volgt het parket van Nijvel nog altijd de handel en wandel van gewezen beroepsmilitairen, onder wie enkele voormalige paracommando's en ex-rijkswachters die oneervol werden ontslagen.

Bron: Gazet van Antwerpen | 12 November 1985

4,256

(1 replies, posted in Andere Personen)

Edmond Duczyk, geboren op 15 december 1953, staat bekend om wapenhandel, met name ten behoeve van de FnLC (National Front for the Liberation of Corsica). Hij stond in contact met André Neisen, vooral voor de exploitatie van het casino in Namen. Hij werd in Aalst gearresteerd voor wapenhandel.

Bron: BOB Waver

In 1989 werd hij veroordeeld voor de roof en moord op een postzegelverzamelaar in Dilbeek in 1979. Hij stond eveneens in contact met Basri Bajrami.

Hij werd in 1985 veroordeeld voor de overvallen op de postkantoren van Deurne (Diest) en Herk-De-Stad:

Vijf en drie jaar voor postovervallen

De correctionele rechtbank van Leuven heeft woensdag vonnis geveld lasten Edmond Duczyk uit Diest en Rudi Laeremans uit Scherpenheuvel, die eind november vorig jaar de postkantoren van Deurne (Diest) en Herk-de-Stad overvielen.

Duczyk werd bedacht met vijf jaar celstraf, terwijl Laeremans tot drie jaar celstraf werd veroordeeld. Lea Bouwens uit Diest, die schuldig werd bevonden aan heling, kwam er met drie maanden voorwaardelijke celstraf en een boete van 9.000 fr. van af.

Toen de zaak vorige week werd behandeld, vorderden het openbaar ministerie, waargenomen door substituut Verbelen, acht jaar celstraf tegen Duczyk, zes jaar tegen Laeremans en zes maanden tegen Bouwens.

De overval op het postkantoor aan de Hasseltsebaan 47 te Deurne (Diest) had plaats op 2 november. Eén van de overvallers scheurde zijn broek toen hij over de balie wipte. Dat belette hem evenwel niet met 289.000 fr. aan de haal te gaan. Op 14 november 1984 overvielen dezelfde daders het postkantoor te Herk-de-Stad. De buit bedroeg toen 3,409 miljoen.

De verdediging stelde ondermeer dat de overvallers amateurs waren en daarenboven erg dom waren omdat zij tot tweemaal toe op verkenning gingen te Deurne (Diest) en zich telkens verplaatsten met de auto die zij later ook zouden gebruiken voor de overval.

De advocaten wezen er ook op dat hun cliënten nooit geweld hebben gebruikt bij het uitvoeren van de hold-ups.

Bron: Gazet van Antwerpen | 30 Mei 1985

In 2005 werd hij opnieuw veroordeeld voor een gewapende overval:

Ex-veroordeelde krijgt minimumstraf voor gewapende overval

De correctionele rechtbank van Luik heeft gisteren de 53-jarige Edmond Duczyk uit Luik veroordeeld tot één jaar cel voor het plegen van een gewapende overval. Duczyk zat na een veroordeling in februari 1989 door het hof van assisen van Brabant al een gevangenisstraf uit. Na zijn vrijlating herviel hij in zijn oude gewoonten.

Op 4 mei 2005 pleegde hij in Chaudfontaine een gewapende overval, waarbij hij aan de haal ging met 3.690 euro. De rechtbank hield rekening met de ernst van de feiten, maar ook met de psychologische toestand waarin de verdachte zich bevonden moet hebben na zijn lange celstraf. Duczyk kreeg daarom de minimumstraf. De man gaat niet in beroep.

Bron: De Standaard | 11 Augustus 2005

4,257

(2 replies, posted in 1980-1989)

Bankkraak te Brussel kostte bijna half miljard. Bestemd voor financieren van terreur?

Vijf weken na de opzienbarende brandkastkraak te Brussel zou het wel eens kunnen dat de gerechtelijke politie van de hoofdstad voldoende informatie verzamelde om op het spoor van de daders te komen.

Zij zwijgt in alle talen over de evolutie van haar onderzoek. Maar dat ze niet stil heeft gezeten, laat geen twijfel. Belangrijk om weten is dat de buit van de roof, die maandagochtend 14 april werd vastgesteld door personeelsleden van de benadeelde Brusselse bank, ongeveer 480 miljoen bedraagt. Dit is dan veel meer dan de sensationele kraak te Nice op 17 juli 1976, die de inbrekers ongeveer 350 miljoen opleverde.

De kraak te Brussel, in een filiaal van de Generale Bank-maatschappij, op de hoek van de Hoogstraat en de Joseph Stevensstraat, was een perfect uitgevoerd bravourestuk. Na een gat in de muur van de lokettenzaal te hebben geboord, werden meer dan 200 privé-kluizen en de bankkluis opengebroken en open gebrand. Er werden ondermeer tapijten gebezigd om het lawaai van de boormachine te dempen. Zonder de minste hapering werd het zeer vernuftig alarmsysteem van de bankinstelling buiten werking gesteld. Kortom: grote specialisten zijn in de bank aan het werk geweest.

Ondanks de niet aflatende inzet van de Brusselse speurders van de gerechtelijke politie blijven er toch nog wat vragen open. Waarom werd alleen geld en goud meegenomen en liet men de juwelen en beurswaarden onaangeroerd?

Als het dan toch zulke specialisten van de brandkastkraak waren, waarom hebben de daders zoveel materiaal ter plaatse achtergelaten, het dat de speurders zou toelaten sporen te vinden? Zo lieten de inbrekers vijf paar handschoenen achter, vijf koevoeten en nog ander inbrekersgerief. Alles in vijfvoud, wat er vrijwel met zekerheid op wijst dat de stoutmoedige krakers met vijf waren. En er zijn zelfs vingerafdrukken aangetroffen.

Dus zijn er sporen en naar verluidt heeft de gerechtelijke politie ook al namen kunnen “plakken” op de daders.

Maar goed, wie zijn ze? Er zijn aanwijzingen dat het brein, de grote organisator van de miljoenenroof een Belg is, goed gekend bij de recherche en in het milieu. Zeker is dat deze kerel, die zich in het Brusselse schuilhoudt, zijn handen niet vuil heeft gemaakt bij de kraak zelf in het hartje van Brussel.

Belg

Sommige krakers zijn landgenoten. Daarover bestaat in recherchekringen eenstemmigheid, want de elektrotechnicus die het alarmsysteem onklaar maakte, kan moeilijk anders dan een Belg zijn. Zijn medeplichtigen worden in Albanese of Joegoslavische kringen gezocht; kerels die uit Frankrijk en ook uit Nederland kwamen om het filiaal van de Generale Bankmaatschappij te kraken.

Waarom zo’n gigantische kraak werd opgezet, is niet helemaal duidelijk. Niettemin denken speurders aan de mogelijkheid dat de roof een politieke achtergrond heeft. Dat de 480 miljoen moeten dienen voor het financieren van een grote terreuractie. Niet in België, doch wel in Europa. Uit dit alles blijkt dat de gerechtelijke politie al vruchten van haar onderzoek heeft kunnen plukken en het is ook niet onwaarschijnlijk dat er een steuntje in de rug komt uit St.-Cloud, het hoofdkwartier van Interpol.

Bron: Gazet van Antwerpen | 19 Mei 1980

4,258

(208 replies, posted in Bibliografie)

Vanavond start op Eén de reeks “1985”, gebaseerd op het dossier van de Bende van Nijvel. Ook al is het fictie en hebben de makers zichzelf veel artistieke vrijheid gegeven, sommige scènes zijn herkenbaar. Een overzicht van de namen en feiten die in de eerste aflevering de revue passeren, om een en ander in historisch perspectief te plaatsen.

Lees hier het hele artikel » Nieuws

4,259

(12 replies, posted in Onderzoekspistes)

Gewezen paracommando op vrije voeten

De gewezen paracommando, die in het kader van het onderzoek naar de Bende van Nijvel ondervraagd werd, is op vrije voeten gesteld. De man was afkomstig uit Kasteelbrakel [Braine-le-Château] en is momenteel gedomicilieerd in Vlaams Brabant. Hij hield zich bezig met op- en verkopen van tweedehandsgoederen en word door een familielid na de warenhuismoorden van twee weken (*) terug bij de politie aangegeven. Huiszoekingen en verhoren hebben niets opgeleverd.

Bron: Gazet van Antwerpen | 21 Oktober 1985

(*) In Overijse en Eigenbrakel.

4,260

(0 replies, posted in Getuigen)

Waver - 1982

Hoeilaart - 1982

Genval - 1983

Temse - 1983

Beersel - 1983

Braine-l'Alleud - 1985

Overijse - 1985

Aalst - 1985

Bois de la Houssière

Andere